Έσπασε το αήττητο του Σιδηροκάστρου ο Κ.Α.Ο.Χ και “προσγείωσε” το Ρούπελ !

ΡΟΥΠΕΛ
65-74  Κ.Α.Ο.Χ ΕΥΡΩΠΗ ’87

Αήττητο ήταν και έσπασε για το “φρούριο” του Ρούπελ. Ο Κ.Α.Ο.Χ κατέκτησε δίκαια μια μεγάλη νίκη στο Σιδηρόκαστρο, απάντησε για την ήττα στα Μουδανιά και έβαλε σε “μπελάδες” τους “μπλε”, οι οποίοι βρέθηκαν σε κακή ημέρα και παρότι γύρισαν από το -20 δεν κατάφεραν να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνος. Συγκλονιστικός για άλλη μια φορά ο κόσμος, που γέμισε περισσότερο από κάθε άλλη φορά φέτος το γήπεδο του Σιδηροκάστρου (400 φίλαθλοι).

Αγνώριστο παρουσιάστηκε το Ρούπελ με τη έναρξη του παιχνιδιού και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι φιλοξενούμενοι που έκαναν “πάρτι” στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 2-11, 6-21 και 10-29 (!) με την λήξη του. Στην 2η περίοδο, οι “μπλε” άρχισαν να μπαίνουν στο κλίμα και με τον Δατσιάδη να κάνει το καλύτερο του παιχνίδι, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 34-41 με την λήξη του ημιχρόνου δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση με την κερκίδα να ξεσηκώνεται.

Στην 3η περίοδο, ο Κ.Α.Ο.Χ μπήκε πάλι καλά και προηγήθηκε με +11 (35-46), ωστόσο το Ρούπελ κατάφερε να ρίξει την διαφορά και να μειώσει σε 50-55 στο 30′. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 55-55 στο 32′ και όλα έδειχναν να παίρνουν τον δρόμο τους, ωστόσο ένα νέο black out έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Παναγιωτόπουλου να ξεφύγει με 55-63. Το Ρούπελ μείωσε σε 61-66, αλλά ήταν άστοχο και “πληρώνοντας” τα λάθη του έφτασε στο αρνητικό αποτέλεσμα.

Ήττα – πισωγύρισμα για την ομάδα του Φώτη Κοκολιού, που την επόμενη αγωνιστική πηγαίνει στον ΓΑΣ Κομοτηνής σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Κορυφαίος του Ρούπελ ο Δατσιάδης (21π.), με τους Τύπο (24π.) και Γκιουζελίδη (20π.) να είναι εξαιρετικοί από τον Κ.Α.Ο.Χ.

Διαιτητές: Καραβάς-Σκρίνος

Δεκάλεπτα: 10-29, 34-41, 50-55, 65-74.

Ρούπελ (Κοκολιός): Κάτος 11(1), Φραγκούλης 12(2), Δατσιάδης 21(2), Κεμανετζής 4, Δαλαγκόζης 3, Γκούτζιας 1, Παπαδόπουλος 9, Σιδερίδης 4.

Κ.Α.Ο.Χ. (Παναγιωτόπουλος): Παναγιωτόπουλος, Φιλοξενίδης 8, Τσιγγελίδης, Σμυρλής 6(1), Ζωγράφος 10(2), Χαρταβέλας, Γκατζιούρας 3, Τύπος 24, Γκιουζελίδης 20, Ράντονιτς 3(1), Βέτσος.

6ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

Ασπίδα Ξάνθης-Ανατόλια 25-11(10), 33-25(20), 46-45(30), 68-59(τελικό)

Ελπίδα Αμπελοκήπων-ΓΑΣ Κομοτηνή 14-25(10), 34-35(20), 50-58(30), 65-72(τελικό)

Ρούπελ Σιδηροκάστρου-ΚΑΟ Χαλκιδικής  10-29(10), 34-41(20), 50-55(30), 65-74(τελικό)

Απόλλων Καλαμαριάς-Αρίων Ξάνθης  75-55(τελικό)

Γαλάτιστα-Βασιλικά 21-21(10), 40-37(20), 63-53(30), 90-77(τελικό)

Ρεπό: ΚΑΟ Δράμας