Ένα ακόμη βήμα πιο κοντά στην 1η θέση το Ρούπελ – Εύκολη νίκη για την Ηράκλεια !

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ  54-84  ΡΟΥΠΕΛ

Εύκολο -όπως άλλωστε- αναμενόταν ήταν το πέρασμα του Ρούπελ από την Δράμα εκεί όπου αντιμετώπισε τους Τιτάνες Δράμας στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Νίκου Κηρύκου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, αλλά έχει να διορθώσει πολλά για να είναι όπως πρέπει στην δύσκολη συνέχεια που έρχεται. Οι “μπλε” κρατάνε το πρώτο δεκάλεπτο, όπου ήταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και “πετάνε” σίγουρα το τρίτο, όπου παρουσίασαν σημάδια που δεν αρμόζουν σε μια πρωτοπόρο ομάδα.

Χωρίς τον Παπαδόπουλο αγωνίστηκε το Ρούπελ, ο οποίος για λόγους αποφόρτισης είδε το παιχνίδι από τον πάγκο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από την αρχή και με εύκολα καλάθια προηγήθηκαν με 0-11, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 5-27. Στην 2η περίοδο, οι Σιδηροκαστρινοί ήταν άστοχοι, αλλά με καλή αμυντική δουλειά έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +27 (16-43) απέναντι στους ελλειπής Δραμινούς.

Ένα κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν μέχρι και στους 16 πόντους, αλλά από εκεί και έπειτα το Ρούπελ ανέβασε ρυθμό και πήρε μια ευρεία νίκη, η οποία όμως θα μπορούσε να συνοδευτεί από ακόμη μεγαλύτερη διαφορά αν υπήρχε μεγαλύτερη σταθερότητα. Με αυτή την νίκη το Ρούπελ έφτασε στο 11-1 και του απομένουν δυο αγωνιστικές (Γυμναστικός μέσα, Προσοτσάνη έξω) για να κλειδώσει την πρωτιά του ομίλου στην κανονική περίοδο πριν τα playoffs.

Στα θετικά του αγώνα η επανεμφάνιση του Λουλούδη στην αγωνιστική δράση. Πρώτος σκόρερ για τους “μπλε” ο Κεμανετζής (21π.), με τον Δαλαγκόζη να ακολουθεί (15π.). Το ερχόμενο Σάββατο το Ρούπελ υποδέχεται τον 3ο στην βαθμολογία Γυμναστικό.

Διαιτητές: Ράπτης – Δημούδης

Τα δεκάλεπτα: 05-27,16-43,38-58,54-84.

Τιτάνες Δράμας (Κακατσίδης):Βαρνάλης 6,Σαραφίδης 8(2),Υφαντόπουλος 9(1),Μαζαράκης 8, Δημητρίου 9(1),Κακατσίδης 14.

Ρούπελ (Κηρύκος): Κάτος 2,Φραγκούλης 5(1),Μποζουτσίδης 11(3),Κεμανετζής 21(1),Μπαζτέκας 5(1),Δαλαγκόζης 15(3),Λουλούδης 9(1),Γιαννάτος 12,Γεωργιανός,Ζωηρός 4.

ΗΡΑΚΛΕΙΑ  69-47  ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν την εντός έδρας μονομαχία με τις Κρηνίδες οι Ηρακλιώτες, οι οποίοι κέρδισαν εύκολα και πήραν ρεβάνς για την ήττα από τους Καβαλιώτες στο αντίστοιχο παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη με εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο (19-05) έβαλε τις βάσεις για την 3η της νίκη στο πρωτάθλημα. Οι Μακεδόνες ήταν καλύτεροι στην 2η περίοδο και μείωσαν σε 29-18 στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά οι “κόκκινοι” πάτησαν γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο και με επιμέρους 23-13 “καθάρισαν” με την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σουρέλης (16π.) με Χορτομάρη (11π.) και Κουντουρά (10π.) να είναι άξιοι συμπαραστάτες. Στην Α.Ε.Σ θα κλείσουν την φετινή αγωνιστική χρονιά οι παίχτες του Σπύρου Ιωαννίδη το ερχόμενο Σαββατοκύριακο

Τα δεκάλεπτα: 19-05,29-18,52-31,69-47.

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Κουντουράς 10,Καραγεωργάκης 4,Σουρέλης 16(2),Κουτσάκης 1,Αρβανιτίδης,Τσιώνης 4,Χαραλαμπίδης 6,Κεχρής 7(1),Κούτλης 6,Λαζαρίδης 4,Χορτομάρης 11.
Μακεδόνες Κρηνίδων: Γερμανίδης 2,Ευρώπας 15,Κεχαγιάς 2, Λιόλιος 7(1),Κοιδάκης 6,Ακιοζόγλου 9(1),Στεφανίδης 6(2),Γεωργαράκης.