Έκαναν το 1-0 στην σειρά οι Ίκαροι παρά την μέτρια απόδοση τους σε ένα σκληρό παιχνίδι !

Γ.Σ ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ  51-39  ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ  (1-0)

Σε ένα άσχημο ποιοτικά παιχνίδι, που κυριάρχησαν οι σκληρές μονομαχίες και η άμυνα οι Ίκαροι έκαναν το 1-0 απέναντι στην Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης και θέλουν ακόμη μια νίκη για να προκριθούν στην τελική φάση του πρωταθλήματος. Οι “κυανοκίτρινοι” παρά την μεγάλη διαφορά που πήραν στο 30′ (42-24), απειλήθηκαν με το σκορ στο 42-37 (στο 37′) , αλλά έφτασαν στην επικράτηση.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού, οι Ίκαροι προηγήθηκαν με 12-10 στο δεκάλεπτο. Το ημίχρονο έκλεισε στο πολύ χαμηλό, 21-13 με τις δυο ομάδες να είναι νευρικές και άστοχες στο επιθετικό τελείωμα. Στην 3η περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου κυριάρχησε στο γήπεδο και βρέθηκε στο +18 (42-24) με την λήξη του δεκαλέπτου δείχνοντας να “καθαρίζει” το παιχνίδι. Στην 4η περίοδο, η Ολυμπιάδα με σερί 0-13 άγχωσε τους γηπεδούχους ωστόσο οι Ίκαροι πανηγύρισαν την νίκη και πηγαίνουν στην Αλεξανδρούπολη την επόμενη εβδομάδα για να “κλειδώσουν” την πρόκριση.

Πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του πολύνεκρου σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη.

Δεκάλεπτα: 12-10, 21-13 (ημ.), 42-24, 51-39

Γ.Σ. Ίκαροι (Μπουτάκογλου): Χατζής 2,  Θεοδοσιάδης 10  (2), Ασημάκης 14 (2), Λογυρός 13 (2), Χασάπης 1, Μηνάς 4, Δημητρακάς 7, Δαγκούλας, Λαδιάς, Γούνας,.

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης: Βλούνταρτσικ 7, Τσιάμης 13 (3), Γιαννούλης 3 (1), Δρουμπάλης 7 (1), Ξαφένιας 3 (1), Σιούτης 6, Κελεπεκίδης.