Ψυχωμένοι “ταύροι” δεν το βάζουν κάτω !

Ψυχωμένοι "ταύροι" δεν το βάζουν κάτω !

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ  68-69  Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ

Είναι ακόμη στο κόλπο…Τεράστιο διπλό για τον Γ.Σ Σερρών, που τα έδωσε όλα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνος στην πολύ δύσκολη έδρα του Αστέρα Καβάλας. Οι “πράσινοι” παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 7 πόντους (61-54) στο 30′, δεν τους πήρε από κάτω και με σεμιναριακή άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο πανηγύρισαν την νίκη, που τους κρατάει ζωντανούς στο κυνήγι ανόδου.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, η ομάδα που το ήθελε περισσότερο κατάφερε με μεγάλο τρίποντο του Χατζή και με σωστή διαχείριση στα τελευταία δευτερόλεπτα να πάρει το δίποντο της νίκης. Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το ίδιο καλά και έχοντας καλό ρυθμό επιθετικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +6 (18-24) για τους φιλοξενούμενους. Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αθανασιάδη, που πέτυχε 28 (!!) πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά και πήραν βραχεία κεφαλή (42-41).

Στην επανάληψη, οι Καβαλιώτες έδειχναν να πατούν καλύτερα στο παρκέ και πήραν σημαντικό προβάδισμα (61-54) ,το οποίο ωστόσο εξανεμίστηκε στην συνέχεια. Οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου “έσφιξαν τα λουριά” στην άμυνα στην 4η περίοδο και βρίσκοντας μεγάλα σουτ έφτασαν το παιχνίδι στο καλάθι (68-66). Το μεγάλο τρίποντο του Χατζή συνδυάστηκε με καλή άμυνα του Λαδιά και 1” πριν το φινάλε ο Χατζής πήγε στις βολές. Ο guard των “ταύρων” αστόχησε επίτηδες στην δεύτερη και έτσι το σύνολο του Μπουτάκογλου πανηγύρισε την σπουδαία επιτυχία.

Ασταμάτητος στο πρώτο μέρος ο Αθανασιάδης, βρήκε λύση στο δεύτερο μέρος ο Γυμναστικός για να τον περιορίσει. Εξαιρετική ομαδική δουλειά από τους “πράσινους”, που είχαν μπροστάρη ξανά τον Ασημάκη (22π.). Αρκετά εύστοχο περιφερειακό παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους (13/31 τρ.).

Διαιτητές: Μπήτης-Ξενικάκης

Τα δεκάλεπτα: 18-24,42-41,61-54,68-69

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 6(1),Σαμαράς 2,Αϊβαζίδης,Σουλίδης 3(1),Μακαρατζής 3(1),Αθανασιάδης 38(4),Ιωαννίδης 4,Χαριζάνης,Σιδεράς 3,Γεωργιάδης 8,Παπαποστόλου 1.

Γ.Σ Σέρρες (Μπουτάκογλου): Σκαλιστής 8(2),Λαδιάς 2,Ιακωβίδης,Ασημάκης 22(3),Γιαβρόπουλος 11(2),Καρακώστας 7(1),Ιωαννίδης 2,Ντίκογλου,Ντινούδης 3(1),Χατζής 14(4).