Χειροκρότημα για τα «Λιονταράκια» που έχασαν με ψηλά το κεφάλι απο τον Κεραυνό!

Τα “λιονταράκια” του ΜΓΣ Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ δεν τα κατάφεραν το απόγευμα της Πέμπτης 16/7 να υποτάξουν την αντίστοιχη ομάδα του ΑΟ Κεραυνού Λάρισας και έχασαν το παιχνίδι με 69-51.

Ηταν η πρώτη ήττα μετά από τα τρία σερί νικηφόρα παιχνίδια της διοργάνωσης για την ανάδειξη της καλύτερης παιδικής ομάδας μπάσκετ από την Ηπειρο μέχρι την Θράκη, η οποία θα συμμετάσχει στον επόμενο γύρο στις έξι καλύτερες ομάδες της χώρας.

Τα παιδιά του Βαγγέλη Σαμαρά προσπάθησαν να είναι μέσα στο παιχνίδι και παρά το αρχικό μούδιασμα που έφερε τους Λαρισαίους στο ξεκίνημα να προηγούνται με 7-0 κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να κλείσουν το 1ο δεκάλεπτο σε απόσταση τεσσάρων πόντων από τους αντίπαλους (15-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Κεραυνού ξέφυγε στο σκορ και το ημίχρονο την βρήκε να προηγείται με 30-21.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε η αντεπίθεση των “κοκκίνων” όμως οι παίκτες του Κεραυνού είχαν λύσεις από την περιφέρεια και κατόρθωναν να συντηρούν την διαφορά ασφαλείας στο σκορ και μάλιστα να την αυξήσουν κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με 52-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά που μας χώριζε από την αντίπαλη ομάδα δεν ήταν εύκολο να καλυφθεί, και παρά την προσπάθεια των παιδιών του Β.Σαμαρά να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αυτό δεν έγινε εφικτό κι έτσι το ροζ φύλο αγώνα μαζί με την πρόκριση στην επόμενη φάση πήγε στον Κεραυνό Λάρισας, με το ταμπλό να γράφει 69-51.

Το αυριανό παιχνίδι με τα Ιωάννινα έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η ομάδα της Λάρισας είναι μέχρι στιγμής αήττητη, και ακόμη και σε περίπτωση που χάσει αύριο το παιχνίδι με την αδιάφορη βαθμολογικά Χαλκιδική (Ευρώπη ’87), θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια του τουρνουά και θα πάρει το εισιτήριο για τους έξι.

Μπράβο στα παιδιά του ΜΓΣ Πανσερραϊκός για την σπουδαία εμφάνιση που έκαναν στους αγώνες του τουρνουά

• ► 13.07.2020Πανσερραϊκός Κρι Κρι – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 64-50
  • ► 14.07.2020, ΚΑΟΧ Ευρώπη 87 – Πανσερραϊκός Κρι Κρι 56-66
  • ► 15.07.2020Πανσερραϊκός Κρι Κρι – ΑΕ Διόσκουροι Κοζάνης 55-41
  • ► 16.07.2020, ΑΟ Κεραυνός Λάρισας – Πανσερραϊκός Κρι Κρι 69-51
  • ► 17.07.2020, 12:30 Πανσερραϊκός Κρι Κρι – ΣΚ Ιωάννινα