ΧΑΝΘ-ΙΚΑΡΟΙ:68-74 | Έναρξη στα όπλα…οι Ίκαροι εκτέλεσαν την ΧΑΝΘ στην πρεμιέρα!

ΧΑΝΘ-ΙΚΑΡΟΙ:68-74 | Έναρξη στα όπλα...οι Ίκαροι εκτέλεσαν την ΧΑΝΘ στην πρεμιέρα!

ΧΑΝΘ-ΙΚΑΡΟΙ 68-74

Α’ Περίοδος

Η ομάδα των Ικάρων μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με καλή άμυνα κατάφερε απο νωρίς να περιορίσει τους παίκτες της ΧΑΝΘ κόβωντας την επαφή με το καλάθι. Τα σκορ 1-4, 4-9 και 13-21, οπου έκλεισε το ημίχρονο έιναι ενδεικτικά του τι συνέβη στο κλειστό των «κυανέρυθρων», Μίμης Τσικίνας. Η Σερραϊκή ομάδα ξεκίνησε με τους Δαλαγκόζη, Γεωργιανό, Καραμπέκη, Παπαδόπουλο και Κακιούζη, με τους δυο ψηλούς να παίρνουν σημαντικές και εύστοχες προσπάθεις κάτω απο την αντίπαλη ρακέτα και ταυτόχρονα κλείνοντας σωστά, το ζωγραφιστό περιόρισαν το εύκολο καλάθι της ΧΑΝΘ εντος πεδιάς.

Β´ Περίοδος

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι τόλμησαν τα σουτ έξω απο την γραμμη των 6,75 και δικαιώθηκαν με τον Χονδρόπουλο να κάνει την ζημιά στους Ικάρους. Η χαμένη συγκέντρωση στην άμυνα των Σερραίων και 2 γρήγοροι αιφνιδιασμοί με αμφισβητούμενο αντιαθλητικό φάουλ υπέρ της ΧΑΝΘ, μηδένησαν το +8 των Ικάρων και έδωσαν ψυχολογία στους «κυανέρυθρους». Αυτή μεταφράστηκε σε ένα πρόσκαιρο +3 και μετά ξεκίνησε ένα γαιτανάκι εναλαγών στο σκορ για να κλείσει το ημίχρονο 36-34 απο βολές στο φινάλε υπερ των παικτών της ΧΑΝΘ!

Γ´ Περίοδος

Ο coach των Ικάρων ζήτησε τα αυτονόητα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, δηλαδή προσοχή στις παγίδες και καλή περιφερειακή άμυνα…στοιχεία που έδειξαν οι Σερραΐοι μετα τα πρώτα 5´ λεπτα δευτέρου ημιχρόνου και αφού το σκορ ηταν, 39-34 υπερ της ΧΑΝΘ! Γεωργιανος και Καραμπέκης άρχισαν να συνεργάζονται και αρχικά ισοφάρισαν σε 39-39 κι επειτα ο Γιαννης Κακιούζης μαζι με τον Θολιώτη μπλόκαραν τις επιθέσεις της ΧΑΝΘ και στον αιφνιδιασμό έδωσαν προβάδισμα στους Ικάρους 43-39 και 45-43. Η ΧΑΝΘ ομως έμεινε ζωντανή στο παρκέ χάρη στον εξαιρετικό Πετροβιτς που με συνεχομενα τριποντα, έδωσε ανάσες και σκορ στην ομάδα του για να προηγηθεί με σκορ 53-51 στο τέλος του 10λέπτου.

Δ´ Περίοδος

Το μονοδιάστατο παίχνιδι των γηπεδούχων απο το τρίποντο δεν είχε διάρκεια στο φινάλε του αγώνα και οι Ίκαροι πλήρωσαν την ΧΑΝΘ με το ίδιο νόμισμα. Στα πρώτα λεπτά του τέταρτου 10λεπτου εσφιξαν την άμυνα κυρίως με τον Πάπι που έπαιξε και τερματοφύλακας… δίνωντας ετσι την δυνατότητα στους συμπαίκτες του να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και να σκοράρουν όχι ευκόλα δίποντα…αλλά τρίποντα! Οι Δαλαγκόζης, Θολιώτης και Γεωργιανός, έκαναν strike βάζοντας τους Ικάρους οδηγούς στο ματς με +8, 55-63. Ο Πετροβιτς συνέχισε το βιολί του απο τα 6,75 αλλα ο Καραμπέκης συνέχισε τις καλές εμφανίσεις με τους Ικάρους και κράτησε την διαφορά, 58-67. Δυο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα παραλίγο η ΧΑΝΘ να ξαναμπει στο ματς, αφου μείωσε στους 2 ποντους 67-65 αλλα η ψυχραιμία και η ευστοχία των παικτών του Κώστα Σισκου απο τις βολές έδωσαν στους Ικάρους το πρώτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα!

Τα δεκάλεπτα :13-21,36-34,53-51,68-74.

ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης-Τζιόμαλος): Ντίνος 3(1), Χονδρόπουλος 9(3), Παπαδόπουλος 9(1), Μπαλάσκας 5(1), Ζαφειρούδης, Γεωργάκης 10(1), Στεργίου-Πέτροβιτς 20(3), Δεληγιώργης 11, Βλαγκόγιας 1.

Ικαροι Σερρών (Σίσκος): Κατος 2, Δούκας, Σιδερίδης, Γεωργιανός 12(2), Δαλαγκόζης 8(2), Φώτογλου 3(1), Παπαδόπουλος 9, Καραμπέκης 13, Θολιώτης 3(1), Κακιούζης 24.