Φόρτσαρε στο δεύτερο και επιβλήθηκε εύκολα του Δοξάτου ο Γ.Σ Σερρών !

Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ  91-47  ΔΟΞΑΤΟ ΔΡΑΜΑΣ

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση του στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Δοξάτου, το οποίο για ένα ημίχρονο παρότι έχανε, κέρδισε τις εντυπώσεις. Οι γηπεδούχοι με αυτή την νίκη έφτασαν τα 3 ροζ φύλλα αγώνος σε σύνολο 4 αγωνιστικών (έχουν κάνει το ρεπό τους).

Οι “ταύροι” ξεκίνησαν νωθρά τον αγώνα, με το Δοξάτο να εκπλήσσει και να είναι κοντά στο σκορ στηριζόμενο σε καλές επιθετικές επιλογές. Οι παίχτες του Μπουτάκογλου,ωστόσο βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν στο σκορ (22-12), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 24-16. Στην 2η περίοδο η μια ομάδα απαντούσε στην άλλη και όσοι βρέθηκαν στην Ομόνοια παρακολούθησαν ένα όμορφο πρώτο μέρος, με αρκετούς πόντους και πολλά όμορφα καλάθια. Το ημίχρονο βρήκε τον Γυμναστικό να προηγείται με 46-31.

Η 3η περίοδος ήταν και αυτή, που εκτόξευσε την διαφορά, καθιστώντας το τελευταίο δεκάλεπτο διαδικαστικού χαρακτήρα. Το 72-40 στο 30′ δεν άφηνε περιθώρια στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πάλεψαν αρκετά. Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δυο ομάδων ήταν μεγάλη και το τελικό 91-47 το αποδεικνύει.

Διαιτητές: Τσακιρίδης-Καντζουρίδης

Τα δεκάλεπτα: 24-16,46-31,72-40,91-47.

Γ.Σ Σέρρες(Μπουτάκογλου): Ιακωβίδης 8,Λαδιάς 2,Μποζουτζίδης 8(1),Σκαλιστής 10,Χατζής 14,Ντινούδης 4, Δεληγιάννης 6,Ασημάκης 13(1),Καρακώστας 5(1),Γιαβρόπουλος 17(1),Ιωαννίδης 4,Γκολογκίνας.