Φανερή διαφορά δυναμικότητας και βαριά ήττα από τον Απόλλων Σμύρνης για το Παραλίμνιο !

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ  5-0  ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

Δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση ο Απόλλων Παραλιμνίου κόντρα στον Superligato,Απόλλων Σμύρνης και γνώρισε την ήττα με 5-0 στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδος. Μάλιστα ο Τομάς Μπεντινέλι ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης κάνοντας χατ-τρικ.

Ο Τομάς Μπεντινέλι ήταν ο κύριος εμπνευστής των επιθετικών προσπαθειών του Απόλλωνα Σμύρνης. Έτσι στο 19ο λεπτό του αγώνα ο Τομάς άνοιξε το σκορ στα όρια της περιοχής, εκμεταλλεύομενος την κόντρα στο σουτ του Φεντερίκο.

Μόλις 7 λεπτά αργότερα ο Τομάς μπήκε με πανέμορφη ενέργεια μέσα στην περιοχή, με το πλασέ του να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Σαββίδη.  Στο 40ο λεπτό του αγώνα ο Ντεφεδερίκο έκανε ένα ωραίο σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ. Οι γηπεδούχοι αναπτύσσονταν κατά κύριο λόγο από τα δεξιά, δημιουργώντας συνεχώς προβλήματα στην άμυνα του Απόλλωνα Παραλιμνίου. Στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπεντινέλι κέρδισε το πέναλτι και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Λίγα μόλις λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Για την ακρίβεια ο Μπεντινέλι έκανε το γύρισμα, η μπάλα στρώθηκε στον Ζοάο Πέδρο και αυτός έκανε το 3-0.  Στο 68ο λεπτό του αγώνα ο Τομάς πέτυχε με πολύ ωραία ενέργεια  το 4-0 και το χατ- τρικ στην αναμέτρηση.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 73ο λεπτό ο Κοντογιαννόπουλος, ο οποίος μπήκε στη θέση του Τομάς, με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 5-0.

Με την ολοκλήρωση της δεύτερης αγωνιστικής του 6ου ομίλου ο Απόλλων Σμύρνης βρίσκεται στη δεύτερη θέση και έχει το προβάδισμα για την πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου. Όλα θα κριθούν βέβαια στην τελευταία αγωνιστική και στην αναμέτρηση ανάμεσα στα Τρίκαλα και τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Απόλλων Σμύρνης: Βάσιτς, Βάρκας, Τζανετόπουλος, Βαφέας, Ρώσση, Γκονσάλες, Πέδρο, Μπεντινέλι (69΄Κοντογιαννόπουλος), Ντεφεδερίκο (74΄ Ελ Χέλβε) , Ναδάλες, Γκάρος (59΄Μάντζιος)

Απόλλων Παραλιμνίου: Σαββίδης, Τριανταφύλλου (14΄Δέντσας) , Κουτζαβασίλης, Μαυρομάτης, Τσαούσης, Τριανταφύλλου, Λιάρας, Κεχαγιάς, Παναγιωτίδης ( 57΄Καριοφύλης)  , Οκάν (82΄Ορκάν) , Ζυγκερίδης