Υπέταξαν τον Άρη οι γυναίκες του Πανσερραϊκού!

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  62-53  ΆΡΗΣ

Συγκλονιστικές οι γυναίκες του Πανσερραϊκού, οι οποίες έκαναν τρομερή εμφάνιση και κέρδισαν τον ισχυρό Άρη,σε μια ιστορική νίκη για τις “λιονταρίνες”. Οι παίκτριες του Τατιτζικίδη έπαιξαν ψυχωμένα και έκλεισαν το 2018 με μια πολύ μεγάλη νίκη, που μπορεί να σημαίνει πολλά στο τέλος. Με παρόμοιες εμφανίσεις ο Πανσερραϊκός δεν έχει να φοβάται κάτι ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Πανσερραϊκός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο (22-16) και έκλεισε το πρώτο μέρος στο +6 (32-26) δείχνοντας ότι θα τα δώσει όλα και θα βγει νικητής από αυτό το παιχνίδι.

Στην 3η περίοδο, οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά και εκμεταλλευόμενες τα 3 φάουλ, που συμπλήρωσαν Πελτέκη,Μπακιρτζίδου και Κουτούση έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (38-38) με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 43-42 υπέρ του Πανσερραϊκού. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι “λιονταρίνες” μπήκαν αποφασισμένες και δεν επέτρεψαν στον Άρη να διεκδικήσει την νίκη. Το τελικό 62-53 κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιο και αφήνει ικανοποιημένους άπαντες στο στρατόπεδο του Πανσερραϊκού, που θα κάνουν καλά Χριστούγεννα.

Τα δεκάλεπτα: 22-16,32-26,43-42,62-53.

Πανσερραϊκός (Τσάντα): Χωλοπούλου 13 (2), Τσάντα 10 (1), Θανοπούλου 5 (1), Πελτέκη 6, Κουτούση 11, Μπακιρτζίδου 8, Πιτσιάβα 9 (1), Γκανάτσιου, Μίχου, Χύσα.
Άρης (Συρόπουλος): Βατσιτσίδου 5, Γράψα 9, Λάλου 5, Τζιαμπάζη 3 (1), Μαργαρίτη 10, Βεντούρα 7, Σακουλάκη 13 (1), Ευσταθίου, Παπαϊωάννου.