Τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό η Σίτι, περιμένει το ματς του Λονδίνου για να μάθει αντίπαλο (pics)

Η Μάντσεστερ Σίτι μετά τη νίκη της στο Παρίσι επί της Παρί Σεν Ζερμέν με 2-1, νίκησε και στην Άγγλια με 2-0 και «έκλεισε» θέση για τον τελικό του Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία της. Αντίπαλος της; Μια εκ των Τσέλσι – Ρεάλ Μαδρίτης (1-1 το πρώτο παιχνίδι στην Ισπανία).

Η μπλε ομάδα του Μάντσεστερ έφτασε στην… πηγή του Champions League προσπερνώντας το εμπόδιο της Παρί Σεν Ζερμέν με δύο νίκες (1-2 / 2-0) και περιμένει την αντίπαλο της που θα προκύψει από τον άλλον ημιτελικό της διοργάνωσης, ανάμεσα στην Τσέλσι και την Ρεάλ Μαδρίτης (1-1).

Οι «Πολίτες» πήραν χθες τη νίκη, με τον Ριγιάντ Μαχρέζ να είναι ο σκόρερ και των δύο τερμάτων, με την Παρί να μένει και με 10 παίκτες, εξαιτίας της ανόητης αποβολής του Ντι Μαρία, που πάτησε εκτός πλαϊνής γραμμής τον Φερναντίνιο.

Το σκορ άνοιξε στο Αλγερινός στο 11ο λεπτό, όταν μετά από σουτ του Κέβιν Ντε Μπρόινε, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Μαχρέζ, που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την στείλει στα δίχτυα. Στο 63ο λεπτό η Σίτι έκανε δύο τα τέρματα της, όταν μετά από κόντρα επίθεση, ο Φόντεν… σέρβιρε μισό γκολ στον Αλγερινό επιθετικό της Σίτι που είχε εύκολο έργο.

Ο δεύτερο ημιτελικός ανάμεσα στην Τσέλσι και την Ρεάλ Μαδρίτης είναι προγραμματίσμενος για σήμερα, 5 Μαΐου 2021, με την σέντρα να γίνεται στις 22:00. Οι «Μπλε» του Λονδίνου, θέλουν να επιστρέψουν και πάλι σε τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης μετά το 2012, που είχαν κατακτήσει το τρόπαιο κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, ενώ οι «Μαδριλένοι» από το 2018 μετά και το εκπληκτικό «three peat» (2016-2017-2018).