Τρομερός Ορφέας στην επανάληψη και πρώτη νίκη !

ΠΑΓΓΑΙΟ  50-64  ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ

Αν και το πρώτο ημίχρονο έδειχνε πως ο Ορφέας θα γνωρίσει άλλη μια ήττα, οι παίχτες του Χρήστου Γκαβανόζη μεταμορφώθηκαν στην επανάληψη και με εκπληκτική τέταρτη περίοδο έκαμψαν την αντίσταση του Παγγαίου κατακτώντας το πρώτο τους εφετινό ροζ φύλλο αγώνος.

Οι γηπεδούχοι “έπνιξαν” τους “ασπρόμαυρους” με το ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 17-8 στο τέλος της 1ης περιόδου. Μάλιστα στο 2ο δεκάλεπτο ανέβασαν ακόμη περισσότερο την διαφορά, η οποία άγγιξε τους 15 πόντους. Ο Ορφέας ανασυντάχθηκε και με εύκολα καλάθια μείωσε σε 32-26 στο ημίχρονο.

Το Παγγαίο συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση,αλλά στην καθοριστική τέταρτη περίοδο ένα εντυπωσιακό σερί 5-23 έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να αποδράσουν με το διπλό και να κοιτάξουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία την συνέχεια. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Λαγό για το σύνολο του Γκαβανόζη. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Γάτος και Δροσινός.

Διαιτητές: Λαζαρίδης-Σαρόγλου

Τα δεκάλεπτα: 17-8,32-26(15-18),45-41(13-15),50-64(05-23).

Παγγαίο (Αμπεριάδης): Σερεμέτης 11,Ανίσογλου 13(3),Κούκος 7(1),Καρακόλιας 2,Μακρής 9,Κάφαλης,Τούμπας 2,Κάργας 6(2).

Ορφέας Ν.Σκοπού(Γκαβανόζης): Καραμπατζάκης 2,Γεωργόπουλος 4,Δροσινός 10(1),Λαγός 24(2),Αχτσής 3(1),Γάτος 17(1),Γιοβάνης 4,Καρακάσης,Δούμας,Χαβαλές,Θεοδωρόπουλος.