Τρομερός Ορφέας, πέρασε σαν “σίφουνας” από την Προσοτσάνη !

Τρομερός Ορφέας, πέρασε σαν "σίφουνας" από την Προσοτσάνη !

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ  64-80  ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ

Πάρα πολύ καλή εμφάνιση και μεγάλη νίκη για τον Ορφέα σε μια πολύ δύσκολη έδρα. Οι Σκοπινοί παρά το νέο πλήγμα με τον τραυματισμό του Λουλούδη, έπαιξαν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση στο μεγαλύτερο διάστημα και κέρδισαν με 64-80 πετυχαίνοντας συνολικά 13 (!) τρίποντα. Με αυτή την νίκη επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 6-3.

Καλύτεροι και πιο αποφασιστικοί μπήκαν οι γηπεδούχοι στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 22-14 στο δεκάλεπτο. Στην 2η περίοδο, οι παίχτες του Χρήστου Γκαβανόζη έκαναν ότι ήθελαν στην επίθεση με αποτέλεσμα όχι μόνο να ισοφαρίσουν, αλλά να περάσουν και με 5 (37-42) στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και “καθάρισαν” το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Δροσινό, που είχε άξιο συμπαραστάτη τον Παπαστεργίου, ενώ κανείς δεν υστέρησε από τους “ασπρόμαυρους”.

Τα δεκάλεπτα: 22-14,37-42,54-63,64-80.

Προσοτσάνη: Νυμφόπουλος 6(2),Καρακασίδης 27(4),Ντιπ 4,Πατένταλης 15(1),Βουβαλίδης 4(1),Δουλκέρογλου 2,Ζάμπας 4.

Ορφέας Ν.Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας 9(2),Καραμπατζάκης,Παπαστεργίου 19(3),Δροσινός 22(6), Επαμεινώνδας 3(1),Δάγκουλας 6(1),Θεοδωρόπουλος 7,Θεοφανίδης,Καλαντίδης 6,Γιοβάνης 8,Κοτόπουλος,Κούρος.