Το χειρότερο φετινό Ρούπελ έχασε στην Αγία Βαρβάρα και τώρα έχει να ανέβει “ανηφόρα” !

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ  54-43  ΡΟΥΠΕΛ

Αγνώριστο παρουσιάστηκε το Ρούπελ στην 2η αγωνιστική της τελικής φάσης και γνώρισε άσχημη ήττα από την Αγία Βαρβάρα με 54-43 σε ένα παιχνίδι, που στιγματίστηκε από άστοχες και κακές επιλογές ιδίως από τους “μπλε”. Πραγματοποιώντας μια κάκιστη εμφάνιση σε όλο το παιχνίδι, η Αγία Βαρβάρα ήταν αυτή που πήρε την νίκη, έκανε το 2/2 και βρέθηκε στην κορυφή έχοντας την συμπαράσταση των φίλων της. Οι “μπλε” έμειναν στο παιχνίδι με τον Αστέρα, ήταν τρομερά άστοχοι κοντά και μακριά από το καλάθι και πλέον καλούνται να πατήσουν το “κουμπί” και να ετοιμαστούν για τις Φέρες (8/5).

Μπαίνοντας νωθρά και χάνοντας εύκολα καλάθια, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-0 στο ξεκίνημα με το Ρούπελ να μειώνει σε 12-07 στο 8′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-9 με τους “μπλε” να έχουν μεγάλο πρόβλημα και στο ριμπάουντ, πέρα από την επίθεση. Στην 2η περίοδο, το Ρούπελ συνέχισε να είναι αναποτελεσματικό και άνευρο, οι Καβαλιώτες το εκμεταλλεύτηκαν και έκλεισαν το ημίχρονο στο +12 (31-19).

Με 19 (!) πόντους ημίχρονο η καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος πόσο χειρότερα θα μπορούσαν να πάνε τα πράγματα;; Και όμως… Σε ένα τρίτο δεκάλεπτο που καμία ομάδα δεν έβρισκε καλάθι και το Ρούπελ θα μπορούσε να “ροκανίσει” την διαφορά πέτυχε 3(!!) πόντους ενώ δέχτηκε 4(!!). Με το παιδικό σκορ 35-22 στο 30′, τα πράγματα είχαν πάρει άσχημη τροπή, οι παίχτες του Νίκου Κηρύκου με ένα καλό δίλεπτο στο 38′ κατάφεραν με σερί 2-10 να μειώσουν σε 52-43 από 50-33 και να μην αφήσουν την Αγία Βαρβάρα να πάρει μια πολύ μεγάλη διαφορά. Δυο λάθη στις επόμενες επιθέσεις οδήγησαν στο τελικό 54-43 σε ένα πολύ άσχημο απόγευμα για την ομάδα του Ρούπελ.

Η χειρότερη φετινή εμφάνιση της ομάδας -μακράν της δεύτερης- σίγουρα δεν ήρθε την κατάλληλη στιγμή, αλλά υπάρχουν ακόμη 4 αγώνες για να διορθώσουν την κατάσταση οι παίχτες του Νίκου Κηρύκου και να τα δώσουν όλα, γνωρίζοντας ότι πλέον δεν εξαρτώνται όλα από τους ίδιους. Αξίζει να σημειωθεί, ότι το Ρούπελ είχε πετύχει 42 πόντους στο ημίχρονο με τον Αστέρα και σήμερα πέτυχε 43 (!) σε όλο το παιχνίδι. Ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση με τις Φέρες.

Διαιτητές: Ισιγώνης – Παπαθεολόγου

Τα δεκάλεπτα: 19-09, 31-19, 35-22, 54-43.

Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος): Μπαλαμπουγιούκης 3(1), Στεφανίδης 12, Αναγνώστου 10(1), Μαρκόπουλος 8(1), Μπαλαμπουγιούκης Π. 2, Σουλίδης 2,Βασιλόπουλος 10, Πέπα 4, Λαζαρίδης 2.

Ρούπελ (Κηρύκος): Κάτος 5, Φραγκούλης 14(4), Κεμανετζής 2, Δαλαγκόζης 7(1), Γεωργιανός 3(1), Παπαδόπουλος 7, Γιαννάτος, Λουλούδης 5.