Τους “βομβάρδισε” στην 3η περίοδο και πήρε τεράστιο διπλό ο Πανσερραϊκός !

Τους "βομβάρδισε" στην 3η περίοδο και πήρε τεράστιο διπλό ο Πανσερραϊκός !

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ  54-72  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Ένα διαφορετικό και περίεργο παιχνίδι είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν στα Ποταμούδια για το απόλυτο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής ανάμεσα στις δυο αήττητες ομάδες του ομίλου. Και χαρακτηρίζεται διαφορετικό και περίεργο,καθώς το ημίχρονο ήταν ισόπαλο και 10′ αργότερα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 23 (!) πόντους. Τα “λιοντάρια” έδειξαν την ανωτερότητα τους και με απίστευτο ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχαν την 6η τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες απολαμβάνοντας την μοναξιά της κορυφής.

Για ένα ημίχρονο το παιχνίδι στα Ποταμούδια ήταν ντέρμπι,καθώς τα “λιοντάρια” όταν έβαλαν τα σουτ,διέλυσαν τους γηπεδούχους και έκαναν “απόσβεση” στην τελευταία περίοδο. Ο Πανσερραϊκός μπήκε νευρικά στην αναμέτρηση και οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την έδρα τους προηγήθηκαν με 16-13 στο 10′. Στην 2η περίοδο δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα, με τους παίχτες του Κοκολιού να αστοχούν σε εύκολα σουτ τριών πόντων (όλη η άμυνα έκλεινε στον Συμεωνίδη) με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 25-25.

Στην 3η περίοδο και αφού μπήκαν τα πρώτα σουτ, οι φιλοξενούμενοι έκαναν πάρτι έξω από την γραμμή των 6.75 και με σερί 4-27 έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 29-52. Στην τελευταία περίοδο το σύνολο του Κοκολιού δεν είχε κανένα πρόβλημα να διαχειριστεί την όλη κατάσταση και έφυγε δίκαια με ένα μεγάλο διπλό κόντρα σε μια ομάδα, που αναμένεται να παίξει σημαντικό ρόλο στην έκβαση του πρωταθλήματος. Ο Τράκας ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 16-13,25-25,29-52,54-72.

Αστέρας ΣΑΚ Καβάλας(Μαγιάννης): Παπαζώτος 1,Σαμαράς,Μπόζης 26(3),Μακαρατζής,Σουλίδης, Αθανασιάδης 10(1),Ιωαννίδης 6,Σιδεράς 3(1),Τσάμης 2,Γεωργιάδης 6,Παστουρματζής.

Πανσερραϊκός(Κοκολιός): Πεχλιβάνης 8(2),Γεωργιανός 5,Τράκας 23(4),Χορτομάρης 8(2),Συμεωνίδης 11,Χατζηστεφάνου 6,Σταματόπουλος,Παρχαρίδης 8(2),Τσανάκας,Ιωσηφίδης 2.

Φώτο-πηγή: anexartitos.gr