Την νίκη ο Γυμναστικός, τις εντυπώσεις το Ρούπελ !

Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ  76-58  ΡΟΥΠΕΛ

Αρκετά ενδιαφέρον το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα σε Γυμναστικό και Ρούπελ, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην νίκη παρά την πολύ καλή εικόνα των φιλοξενουμένων στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Οι “ταύροι” που παρατάχθηκαν χωρίς τον Ασημάκη και τον Χατζή τα βρήκαν σκούρα,αλλά με ξεσπάσματα σε τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο πέτυχαν την 7η τους νίκη σε 8 αγώνες.

Αποφασιστικά όπως άλλωστε συνηθίζουν μπήκαν οι παίχτες του Μπουτάκογλου στο παρκέ και κατάφεραν να προηγηθούν με 23-5 στο 7′ με τον Χατζηστεφάνου να ξεκινάει καλά. Το Ρούπελ μεταμορφώθηκε και με καλάθια από Στάσα και Γιαννάτο έριξε την διαφορά στους 8 (23-15) με το τέλος της 1ης περιόδου. Οι παίχτες του Νίκου Κηρύκου συνέχισαν με το ίδιο πάθος και την ίδια διάθεση σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 27-27 χάρη σε καλάθια Παπαδόπουλου και Πεχλιβάνου με τους γηπεδούχους να γυρνάνε την άμυνα τους σε ζώνη. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 35-33 με τις δυο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς.

Με τον νεαρό Τάσκο να πετυχαίνει 5 σερί πόντους, το Ρούπελ προηγήθηκε για πρώτη φορά (35-38),αλλά ο Γιαβρόπουλος με δυο τρίποντα και ο Χατζηστεφάνου με ένα γκολ φάουλ άλλαξαν γρήγορα την κατάσταση. Ο Χριστοφορίδης με δυο καλάθια μείωσε σε 47-42 και κάπου εκεί έγινε το ξέσπασμα των γηπεδούχων που μέσα σε 5 λεπτά κατάφεραν να πάρουν διαφορά 14 πόντων (57-43). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 63-50 από το 63-43, αλλά ο Λαγός που βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα έδωσε την λύση, ώστε οι “ταύροι” να μην αντιμετωπίσουν περαιτέρω προβλήματα.

Διαιτητές: Γιαννούλης-Νέδογλου Ζ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15,35-33,58-43,76-58.

Γ.Σ Σέρρες (Μπουτάκογλου): Λαδιάς 3(1),Ντίκογλου 9,Γκολογκίνας,Ντινούδης 3(1),Χατζηστεφάνου 16,Ιωαννίδης 2, Καρακώστας 13(2),Γιαβρόπουλος 12(3),Λαγός 18(4).

Ρούπελ (Κηρύκος): Παπαδόπουλος 9(2),Χαραλαμπίδης,Αναστασιάδης,Ιωαννίδης,Ψαρράς,Γιαννάτος 19(2τρ. 11ρ.), Στάσας 11(1),Τάσκος 5(1),Πεχλιβάνος 9(9ρ.),Χριστοφορίδης 5.