Την “γλίτωσαν” οι Ίκαροι και έφυγαν νικητές από τον Μαντουλίδη !

Την "γλίτωσαν" οι Ίκαροι και έφυγαν νικητές από τον Μαντουλίδη !

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ  78-80  ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ

Για δεύτερη συνεχόμενη αναμέτρηση οι Ίκαροι μπορεί να μην εντυπωσίασαν, αλλά πήραν ακόμη μια νίκη στο νήμα και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 9-2. Ο ουραγός Μαντουλίδης αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι και βάζοντας στον ρυθμό του τους “κυανοκίτρινους” έφτασε κοντά στο να πετύχει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και συνάμα να “πληγώσει” το σύνολο των Κακιούζη-Ρούλη. Οι Ίκαροι ανταποκρίθηκαν και πάλι όταν τα πράγματα “ζόρισαν” και κατέκτησαν ένα πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος, μια αγωνιστική πριν το τέλος του πρώτου γύρου.

Αναφορικά με την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, αρκετά εύστοχοι και εκμεταλλευόμενοι την τρομερή αστοχία των Ικάρων από την περιφέρεια πήγαν στα αποδυτήρια με το +10 (43-33). Με το σκορ στο 50-37 οι φιλοξενούμενοι τρέχοντας το γήπεδο και ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων “ροκάνισαν” την διαφορά παρά τα μεγάλα καλάθια των γηπεδούχων. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 63-61 και πλέον είχαμε παιχνίδι. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τελευταία περίοδο, αλλά ένα καλάθι του Κουτσοκώστα και μια πολύ καλή άμυνα έδωσαν την νίκη στους Ικάρους.

Δεκάλεπτα: 23-11, 43-33, 63-61, 78-80

Διαιτητές: Εκίζογλου-Χρυσάφης

Μαντουλίδης (Καραμανώλης-Ρεφατλλάρι): Τάκης 14(3), Δημητρόπουλος, Μπάρμπας 6, Φόρογλου 15(3), Λαγός 6(2), Κεραμάρης 24(1), Μαλανδρής 9, Ντολόπουλος, Καπουράνης 3(1).

Ίκαροι Σερρών (Ρούλης Π.- Αθανασίου): Γεωργόπουλος, Φραγκούλης, Σιδερίδης, Καμπέρης 16(3), Δαλαγκόζης 14(1), Κουτσοκώστας 17(2), Γκούτζιας 6, Αγγειοπλάστης, Σταμπουλής, Μπίλιος, Κακιούζης 27.