Συνεχίζει να ονειρεύεται ο Απόλλων Παραλιμνίου, μπλόκαρε τα Τρίκαλα, μπορούσε και τη νίκη!

Στο πιο σημαντικό ματς της ιστορίας του… μέχρι το επόμενο, μπαίνοντας για πρώτη φορά στο γήπεδο να παίξει κόντρα σε επαγγελματική ομάδα και μάλιστα για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Απόλλων Παραλιμνίου έδειξε ότι δε βρίσκεται τυχαία εδώ και προβάλλοντας αντίσταση επάξια της δουλειάς που έχει κάνει τα τελευταία χρόνια σε όλα τα επίπεδα, αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στον Α.Ο Τρικάλων στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών.

Ο περσινός πρωταθλητής του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής και Κυπελλούχος της Ε.Π.Σ.Σερρών κοίταξε στα μάτια μια από τις καλύτερες φετινές ομάδες της Football League, κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα πέραν 2-3 φάσεων και μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκε να παίζει ακόμη και με δύο παίκτες περισσότερους λόγω των αποβολών του αντιπάλου, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση και να φτάσει στη νίκη.

Όπως και να έχει στα μέχρι τώρα ματς είναι η μοναδική ομάδα Γ΄ Εθνικής που κατάφερε να πάρει βαθμό από ομάδα Football League και μπορεί να συνεχίσει να ονειρεύεται για την πορεία της στο Κύπελλο.

Όσον αφορά τον αγώνα, η ομάδα των Τρικάλων μπήκε καλύτερα και στο πρώτο 15λεπτο πίεζε ασφυκτικά για ένα γρήγορο γκολ που θα την απάλλασσε από το άγχος, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει σε ιδιαίτερο βαθμό την εστία του Σαββίδη. Μετά το 20λεπτο ο Απόλλων άρχισε να βρίσκει πατήματα, να κυκλοφορεί τη μπάλα και να κάνει προσπάθειες να απειλήσει και μάλιστα στο 26΄ φαίνεται πως δικαιούται να φωνάζει για πέναλτι πάνω στον Μπονέρη από τον Πάνο. Ωστόσο λίγα λεπτά αργότερα, στο 30΄, ο captain των Σερραίων Κώστας Μερεσιώτης μετά από εκτέλεση φάουλ του Κεχαγιά με σουτ μέσα από την περιοχή βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Βέβαια ο ΑΟΤ που είχε δύο Σερραίους στην ενδεκάδα κατάφερε να βρει δίχτυα με τον έναν, καθώς στο 43΄ ο Τσιμίκας νίκησε τον Σαββίδη και ισοφάρισε σε 1-1 στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η γρήγορη αποβολή του Τσιάρα στο 54΄ άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα, χωρίς όμως να επιφέρει ιδιαίτερες αλλαγές στον αγωνιστικό χώρο, αφού οι φιλοξενούμενοι συσπειρώθηκαν και δεν επέτρεψαν στον Απόλλωνα να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και να απειλήσει. Μάλιστα στο 79΄ τα Τρίκαλα έμειναν και με εννέα παίκτες λόγω αποβολής του Γκουγκούδη, που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή, με 2η κίτρινη, όμως η ποιότητα και η εμπειρία των παικτών του Ντόστανιτς τους βοήθησε έτσι ώστε να διατηρήσουν τη ψυχραιμία τους και μάλιστα ήταν αυτοί που απείλησαν προς το φινάλε έχοντας στο 83΄ δοκάρι με τον Ηλιάδη.

.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4΄ Εκτέλεση φάουλ του Μακρίδη, κεφαλιά του Συριόπουλου, η μπάλα άουτ.

8΄ Σουτ του Ράντι εκτός περιοχής, άστοχο.

16΄ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΑΟ Τρίκαλα. Ο Γκότοβος καταφέρνει να αστοχήσει σχεδόν πάνω στη γραμμή έπειτα από κεφαλιά – πάσα του Συριόπουλου.

26΄ Ο Πάνος βρίσκει με τα πόδια τον Μπονέρη, αυτός πέφτει μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δείχνει κίτρινη κάρτα για θέατρο.

31΄ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Κεχαγιάς εκτελεί φάουλ, η άμυνα αδρανεί και ο Μερεσιώτης με πλασέ «κρεμά» τον Ταΐρη και ανοίγει το σκορ για τον Απόλλωνα Παραλιμνίου!

43΄ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Γιουκαρής με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, «έσπασε» τη μπάλα για τον Τσιμίκα και αυτός με πλασέ βρήκε δίχτυα για τον ΑΟΤ!

83΄ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΤ! Μπαλιά του Συμελίδη, πλασέ του Μακρίδη, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας) Βοηθοί: Ντάβελας,Τοροσιάδης (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Δέντσας, Τριανταφύλλου Δ., Μπονέρης, Παναγιωτίδης / Τσιάρας, Γκουγκούδης

Κόκκινες: Τσιάρας, Γκουγκούδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Παύλος Δημητρίου): Σαββίδης, Τσαούσης(90΄ Τάκας), Μερεσιώτης, Κουτζαβασίλης, Δ. Τριανταφύλλου, Κ. Τριανταφύλλου, Δέντσας(81΄ Παναγιωτίδης), Λαζαρίδης, Κεχαγιάς, Μπονέρης(64΄ Λιάρας), Ζυγκερίδης

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ταΐρης, Πάνος, Συριόπουλος, Γκότοβος, Γιουκαρής, Τσιάρας, Συμελίδης, Τσιμίκας(73΄ Γκουγκούδης), Μακρίδης, Ράντι(63΄ Ηλιάδης), Βανκεβάϊ(84΄ Κέζος).