Στους “4” με game winner του μπομπέρ Πεχλιβάνη ο Πανσερραϊκός !

Στους "4" με game winner του μπομπέρ Πεχλιβάνη ο Πανσερραϊκός !

ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ  69-70  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ      (0-2)

Στο πρώτο παιχνίδι ο Πανσερραϊκός είχε διαλύσει την Ορεστιάδα με 76-47, αλλά στην έδρα τους οι παίχτες του Ουζουνίδη αποδείχθηκαν δυσκολοκατάβλητοι. Τα βρήκαν “σκούρα”, τα έβαλαν όλα οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο,αλλά τα “λιοντάρια” βρήκαν την λύση και με εκτελεστή τον μπομπέρ τους, Κώστα Πεχλιβάνη που ευστόχησε σε τρίποντο 1.1″ πριν το τέλος, έφυγαν με το σπουδαίο διπλό της πρόκρισης.

Χωρίς τους Γεωργιανό και Παρχαρίδη παρατάχθηκε η ομάδα του Φ.Κοκολιού στο παρκέ της Ορεστιάδας. Οι “μπλε” έδειξαν εξ αρχής την θέληση τους να μεταφέρουν την σειρά σε τρίτο παιχνίδι,αλλά οι “κόκκινοι” με την δεδομένη ποιότητα τους κατάφεραν να έχουν το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο με +5 (25-30).

Μεταμορφωμένη προς το καλύτερο, η Φιλία πέτυχε 4 συνεχόμενα τρίποντα στην 3η περίοδο και κατόρθωσε να πάρει προβάδισμα 7-8 πόντων στα μέσα της 3ης περιόδου. Οι Κυπελλούχοι βρήκαν απαντήσεις από τους Συμεωνίδη και Φραγκούλη (κομβικοί στην διατήρηση του Πανσερραϊκού στο παιχνίδι) μετατρέποντας το εις βάρος τους σκορ σε 50-51 στο 30′. Στην καθοριστική 4η περίοδο, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ με τους γηπεδούχους να είναι εκνευριστικά εύστοχοι από την περιφέρεια. Ωστόσο, στην τελευταία επίθεση του Πανσερραϊκού, ο πολύπειρος Πεχλιβάνης με τρίποντη βόμβα εκτέλεσε την Φιλία διαμορφώνοντας το 69-70 1.1″ πριν το τέλος. Μια κακή και δύσκολη επιλογή δεν βρήκε στόχο για τους γηπεδούχους και κάπως έτσι το σύνολο του Κοκολιού πανηγύρισε την είσοδο του στην τετράδα “σκουπίζοντας” την Ορεστιάδα.

Διαιτητές: Ντούρας-Σετερίδης.

Τα δεκάλεπτα: 18-19,25-30,50-51,69-70.

Φιλία Ορεστιάδας (Ουζουνίδης): Αλεξανδρίδης,Γκόλαντας 8,Ζιζάκης 5(1),Σαββουλίδης 19(3),Τσακαλάκης 13(1), Κοντούρης 9(3),Χρήστου 12(3),Μητκώνης,Ιωάννου 3.

Πανσερραϊκός (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 15(3),Φραγκούλης 11(1),Ιωσηφίδης 4,Τράκας 12(1),Κιρκινέζης,Συμεωνίδης 19,Χατζηστεφάνου 5,Σταματόπουλος,Τσανάκας 4.

Η σειρά… Φιλία Ορεστιάδας (4) Πανσερραϊκός (1)   0-2

1ο παιχνίδι: Πανσερραϊκός (1) – Φιλία Ορεστιάδας (4)   76-47

2ο παιχνίδι: Φιλία Ορεστιάδας (4) – Πανσερραϊκός (1)  69-70