Στην Κέρκυρα οι Ίκαροι για την α΄ φάση του Κυπέλλου!

Στην Κέρκυρα οι Ίκαροι για την α΄ φάση του Κυπέλλου!

Το μεσημέρι πραγματοποιήθηκε σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας η κλήρωση των εθνικών κατηγοριών και του Κυπέλλου Ελλάδας (σε άνδρες και γυναίκες), με την κληρωτίδα να στέλνει τους Ικάρους στην Κέρκυρα για α΄ φάση, με το ματς να διεξάγεται στις 16/9. Μάλιστα εκεί θα βρούνε αντιμέτωπο τον πρώην αρχηγό τους τους Πέτρο Γρίψιο.

Σε περίπτωση νίκης-πρόκρισης οι Σερραίοι θα υποδεχθούν λίγες ημέρες αργότερα(19/9) τον Αίολο Τρικάλων, ενώ αν περάσουν και αυτό το εμπόδιο θα παίξουν με το νικητή του ματς ΓΣ Φαρσάλων ή ΚΣ Γέφυρας-Ερμής Αγιάς Λάρισας στις 22 ή 23/9.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε αναλυτικά όλους τους συνδυασμούς πρόκρισης που στο βάθος και στην β΄ φάση, μετά από αρκετά ματς έχει στον δρόμο τον Παναθηναϊκό.

Εν αντιθέσει με το σύστημα διεξαγωγής των τελευταίων ετών, η ΕΟΚ αποφάσισε φέτος οι ομάδες της Basket League να μπουν όλες νωρίτερα στη διαδικασία και συγκεκριμένα από τη φάση των “16”. Στην πρώτη φάση (η οποία θα διεξαχθεί σε πέντε αγωνιστικές) παίρνουν μέρος μόνο ομάδες της Α2 και της Β’ Εθνικής.

Οι ημιτελικοί θα γίνουν στις 13/2 και ο τελικός στις 17/2. Για τα “ζευγάρια” των ημιτελικών θα διεξαχθεί νέα κλήρωση, μόλις ολοκληρωθούν και οι αγώνες της προημιτελικής φάσης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Κυπέλλου ανδρών:

Α’ Φάση, 1η αγωνιστική (16/9)

1ος όμιλος

1. Κόρινθος-Δούκας

2. Παγκράτι-Κρόνος Αγ. Δημητρίου

3. Μανδραϊκός-Παπάγου

4. Δάφνη Δαφνίου-Πρωτέας Βούλας

5. Πεντέλη-Πανερυθραϊκός

6. Ένωση Ιλίου-Γλαύκος

7. Τρίτων-Πανελευσινιακός

8. Οίακας Ναυπλίου-Έσπερος

2ος όμιλος

1η αγωνιστική (16/9)

9. Ερμής Λαγκαδά-ΣΑ Στρατωνίου

10. ΓΣ Φαρσάλων-ΚΣ Γέφυρας

11. Ανατόλια-Έσπερος Λαμίας

12. Ελευθερούπολη-Μαχητές Δόξα Πεύκων

13. Μακεδονικός-Φίλιππος Βέροιας

14. Χαλκηδόνα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου

15. Νίκη Βόλου-Αγρίνιο

16. Φαίακας Κέρκυρας-Ίκαροι Σερρών

2η αγωνιστική (19/9)

17. Νικητής 15-Διαγόρας Δρυοπιδέων

18. Νικητής 7-Χαρίλαος Τρικούπης

19. Νικητής 16-Αίολος Τρικάλων

20. Νικητής 6-Ιπποκράτης

21. Νικητής 14-Κόροιβος

22. Νικητής 10-Ερμής Αγιάς Λάρισας

23. Νικητής 12-Καβάλα

24. Νικητής 4-Ιωνικός Ν.

25. Νικητής 8-Ψυχικό

26. Νικητής 13-Εθνικός

27. Νικητής 5-Απόλλων Π.

28. Νικητής 9-Ηρακλής 2017

29. Νικητής 1-Καρδίτσα

30. Νικητής 2-Αμύντας

31. Νικητής 3-Καστοριά

32. Νικητής 11-Μαρούσι

3η αγωνιστική (22-23/9)

33. Νικητής 26-Νικητής 23

34. Νικητής 31-Νικητής 32

35. Νικητής 24-Νικητής 20

36. Νικητής 19-Νικητής 22

37. Νικητής 27-Νικητής 18

38. Νικητής 25-Νικητής 30

39. Νικητής 17-Νικητής 28

40. Νικητής 21-Νικητής 29

4η αγωνιστική (26/9)

41. Νικητής 39-Νικητής 37

42. Νικητής 38-Νικητής 36

43. Νικητής 40-Νικητής 34

44. Νικητής 33-Νικητής 35

5η αγωνιστική (29/9)

45. Νικητής 41-Νικητής 44

46. Νικητής 42–Νικητής 43

Β’ Φάση (3/10)

47. Ρέθυμνο-Κύμη

48. Ολυμπιακός-Χολαργός

49. Νικητής 46-Παναθηναϊκός

50. Προμηθέας Π.-Άρης

51. Περιστέρι-Ήφαιστος Λήμνου

52. Κολοσσός Ρ.-Λαύριο

53. ΠΑΟΚ-Πανιώνιος

54. Νικητής 45-ΑΕΚ

Γ’ Φάση (3-4/11)

55. Νικητής 47-Νικητής 51

56. Νικητής 53-Νικητής 54

57. Νικητής 50-Νικητής 49

58. Νικητής 48-Νικητής 52

Share

Μετά από μια μακρά πορεία στο χώρο της δημοσιογραφίας και της ενημέρωσης και με έναυσμα την κορυφαία αναγνώριση που γνωρίζουν τα διαδικτυακά μέσα, η ομάδα μας δημιούργησε τον διαδικτυακό τόπο www.serressport.gr