Στην Ηράκλεια το τοπικό ντέρμπι με την Α.Ε.Σ !

ΗΡΑΚΛΕΙΑ  76-66  Α.Ε.Σ

Σπουδαία νίκη για την ανδρική ομάδα της Ηράκλειας, η οποία κέρδισε την Α.Ε.Σ στο τοπικό ντέρμπι και πανηγύρισε το ροζ φύλλο μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα. Οι “κόκκινοι” ήταν ανώτεροι σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και με πολύ καλή αφετηρία έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Εξαιρετική πρώτη περίοδο πραγματοποίησαν οι παίχτες του Νίκου Μάντζιου, οι οποίοι προηγήθηκαν με 26-14 στο 10′. Το σύνολο του Σταύρου Ιωσηφίδη έκανε ρελάνς και έριξε την διαφορά στους τρεις (38-35) με την λήξη του ημιχρόνου. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι όντας πιο εύστοχοι στην τέταρτη περίοδο και τις κρίσιμες επιθέσεις πήραν την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-14,38-35,55-50,76-66.

Ηράκλεια (Μάντζιος): Λαζαρίδης,Βαφείδης,Βάκας 13,Μπαμπαχμίδης 8,Ράμναλης 25(3),Κουτσάκης 8,Ατλάσης 3(1), Νιφορίδης 19(3).

Α.Ε.Σ (Ιωσηφίδης): Δημάδης 16,Δούκας Δ. 15,Ποργιόπουλος,Καντάς,Μάνδραλης,Τσιάρας,Λάτσιος,Νικολαϊδης 2, Γούνας 8,Ζαρίμπας 17(3).