Σουπερλιγκάτη ανατροπή με 2-1 για την Ξάνθη κόντρα στον Παναιτωλικό

Νίκη με ανατροπή (2-1) σημείωσε η Ξάνθη στον πρώτο αγώνα μπαράζ με τον Παναιτωλικό, με φόντο μια θέση στην Super League 1 της επόμενης περιόδου.  Τα γκολ της ανατροπής για την Ξάνθη πέτυχαν οι Έμπερτ και Μικελτάτζε, με τον Βέργο να είναι ο παίκτης που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Αγρινίου.

Μια πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Ξάνθη κόντρα στον Παναιτωλικό, στον πρώτο αγώνα μπαράζ για την Super League 1. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από το τέρμα του Νίκου Βέργου, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ολική ανατροπή (2-1), αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα ενόψει και της ρεβάνς στο Αγρίνιο την Κυριακή.

Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Νίκο Βέργο, μετά από αμυντικό λάθος του Πέτροβιτς, με τον Ντουάρτε να βρίσκεται μέσα στην περιοχή, να γυρνάει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Βέργος με πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Τραϊνού Δέλλα. Η ομάδα του Αγρινίου είχε την κατοχή της μπάλας και βρέθηκε κοντά στο 0-2 και πάλι με τον Βέργο, ωστόσο ο Έλληνας επιθετικός δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την πάσα του Ντουάρτε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Νίκος Βέργος έχασε ακόμα μια κλασική ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όταν ο Μεντόσα έβγαλε τον Έλληνα φορ σε θέση βολής, με το τελειώμα του να μην είναι το ιδανικό και να χάνει μια σπουδαία ευκαιρία.

Γρήγορα η Ξάνθη ανέκτησε τον έλεγχο της μπάλας και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 52ο λεπτό με τον Έμπερτ, μετά από ασίστ του Σιατραβάνη. Οι «Θρακιώτες» πέτυχαν την ολική ανατροπή 15 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 71ο λεπτό, με τον Σρόιχεν να κάνει το παράλληλο γύρισμα μέσα στην περιοχή και ο Μικελτάτζε, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κνετ, κάνοντας το 2-1 για την Ξάνθη.

Δεν άλλαξε κάτι στα επόμενα 25 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις, με την Ξάνθη να είναι αυτή που είχε την μπάλα στην κατοχή της και να χάνει μάλιστα μια καλή διπλή ευκαιρία στην εκπνοή του αγώνα με τον Καπνίδη. Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Τάσος Σιδηρόπουλος, σφύριξε την λήξη του αγώνα, με την Ξάνθη να είναι 90 λεπτά μακριά από την επιστροφή της στην Super League 1, μετά από έναν χρόνο απουσίας!

Οι συνθέσεις:

ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές):  Ίτσο, Πέτροβιτς (35΄Μικελτάντζε), Βέρκερ, Τζούρμαν, Παντελιάδης, Δημούτσος, Θυμιάνης (70΄Τεσίγια), Ντίνας (70΄Σρόϊχεν), Έμπερτ, Σιατραβάνης (87΄Στάθης), Παπάζογλου (87΄Καπνίδης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Μανθάτης, Καρασαλίδης, Τσότσαλιτς, Περέιρα (86΄Βάντερσον), Ντίας, Εντινγκά (86΄Καρέλης), Μπαρμπόσα, Μεντόσα (63΄Ταχάρ), Ντουάρτε (73΄Αριγίμπι), Βέργος (74΄Ματσόλα).