«Σκόρπισε» την Ρόμα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και περιμένει μια εκ των Βιγιαρεάλ – Άρσεναλ στον τελικό

«Σκόρπισε» την Ρόμα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και περιμένει μια εκ των Βιγιαρεάλ - Άρσεναλ στον τελικό

Παράσταση στο «Θέατρο των Ονείρων» έδωσε χθες η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Ρόμα, την οποία και φιλοδώρησε με 6 τέρματα, ενώ στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ (1-2) και πλέον περιμένει την Βιγιαρεάλ ή την Άρσεναλ (2-1) στον τελικό της διοργάνωσης. Ανοιχτοί λογαριασμού στο Βιγιαρεάλ – Άρσεναλ (2-1), με την ρεβάνς να γίνεται στο Λονδίνο!

Δύο διαφορετικά πρόσωπα εμφάνισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο χθεσινό παιχνίδι με την Ρόμα στην Αγγλία, με του «Κόκκινους Διαβόλους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια κυνηγόντας το σκορ (1-2) αλλά στην επανάληψη ανέβασαν ρυθμό και… σκόρπισαν την Ρόμα (6-2), κλείνοντας παράλληλα θέση στον τελικό του Γκντανσκ στην Πολωνία.

Η ομάδα του Σόλσκιερ εμφάνισε δύο διαφορετικά πρόσωπα στο γήπεδο, καθώς ενώ κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 9ο λεπτό με τον Μπρούνο Φερνάντες, δέχθηκε δύο γκολ μέχρι την ανάπαυλα (15΄ Πελεγκρίνι, 34′ Τζέκο) και πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη, οι «Κόκκινοι Διάβολοι» βγήκαν αποφασισμένοι για να διορθώσουν τα πράγματα στην εικόνα του παιχνιδιού αλλά και στον πίνακα του σκορ και μόλις στο 48ο λεπτό ο Καβάνι ισοφάρησε για την ομάδα του. Στο 64ο λεπτό ο Ουρουγουανός βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα και έδωσε προβάδισμα στην Γιουνάιτεντ. Από αυτό το σημείο και μετά, άρχισε η… καταιγίδα. Στο 71ο λεπτό έγινε το 4-2 με τον Μπρούνο Φερνάντες να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι, στο 75ο λεπτό ο Πογκμπά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-2 και το τελικό αποτέλεσμα (6-2) διαμόρφωσε ο Γκρινγουντ στο 86ο λεπτό.

Βιγιαρέαλ – Άρσεναλ 2-1

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς,έγινε ένα παιχνίδι που τα είχε… όλα! Γκολ, πέναλτι, κόκκινες κάρτες, με το τελικό αποτέλεσμα (2-1) να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς. Η Βιγιαρεάλ κατάφερε να προηγηθεί με 2 γκολ απέναντι στην Άρσεναλ μόλις στο 30′, με τον Τριγκέιρος να ανοίγει το σκορ στο 5ο λεπτό και τον Αλμπιόλ να δίνει αέρα δύο τερμάτων στο «Κίτρινο Υποβρύχιο». Στην επανάληψη, το έργο της Άρσεναλ έγινε πιο δύσκολο, καθώς ο Θεμπάγιος στο 57ο λεπτό αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Οι «Κανονιέρηδες» βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και πέτυχαν το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ, με πέναλτι του Πεπέ στο 73ο λεπτό. Στο 80′ ο Κάπου της Βιγιαρεάλ, αντίκρυσε και αυτός την δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια, με την Άρσεναλ να πίεζουν για το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Το τελικό αποτέλεσμα (2-1) δίνει κάποιες παραπάνω ελπίδες στην Βιγιαρεάλ, ωστόσο η ρεβάνς στην Αγγλία και το εκτός έδρας γκολ που πέτυχε η Άρσεναλ, της δίνει το δικαίωμα για την ανατροπή του σκορ και την πρόκριση στον τελικό του Europa League.