Σκορ και θέαμα από τους Ικάρους, που συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν !

ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ STIHL  91-83  ΑΠΣ ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ

Άλλη μια νίκη, άλλη μια καλή εμφάνιση για τους Ικάρους που έχουν ξεκινήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την χρονιά και σκορπούν χαμόγελα στους φιλάθλους τους. Η ομάδα των Γιάννη Κακιούζη και Πασχάλη Ρούλη πέτυχε το 3/3 και δεν έπεσε στην παγίδα του ρεπό της προηγούμενης αγωνιστικής.  Οι “κυανοκίτρινοι”, που σκόραραν ακατάπαυστα κέρδισαν και την σκληροτράχηλη Ασπίδα μπροστά στο κοινό τους, που για άλλη μια φορά στάθηκε διπλά τους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Θρακιώτες μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 2-7 στο ξεκίνημα. Οι Ίκαροι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με Κακιούζη και Παρχαρίδη να σκοράρουν έκαναν το 17-10 με το δεκάλεπτο ωστόσο να ολοκληρώνεται στο 17-15. Στην 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι με τον Κακιούζη να σκοράρει από το “ζωγραφιστό” και τους Δαλαγκόζη και Μπίλιο να “πυροβολούν” έξω από τα 6.75 έκαναν το ξέσπασμα τους και έφτασαν σε διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (41-31).

Στην 3η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αλλάξουν την ροή του παιχνιδιού, αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν τρόπους να ξεκλειδώνουν την άμυνα τους και με δυο τρίποντα του Φραγκούλη και ένα του Σιδερίδη ξέφυγαν ακόμη περισσότερο (58-42). Το δεκάλεπτο, εν τέλη ολοκληρώθηκε στο 68-57 με buzzer τρίποντο του Δαλαγκόζη. Στην καθοριστική 4η περίοδο, η Ξάνθη προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι (68-61), αλλά οι “κυανοκίτρινοι” αντέδρασαν και με καλάθια στον αιφνιδιασμό έκαναν το 78-62 5′ πριν το φινάλε. Η Ασπίδα έκανε την απέλπιδα προσπάθεια, όμως οι Ίκαροι δεν γινόταν να χάσουν αυτό το παιχνίδι με το τελικό 91-83 να διαμορφώνεται με πολλές ελεύθερες βολές.

Ίκαροι Σερρών STIHL (Ρούλης-Αθανασίου) : Φραγκούλης 10(2),Σιδερίδης 13(1),Καμπέρης 5(1),Δαλαγκόζης 19(4),Κουτσοκώστας 3,Γκούτζιας 2,Κεμανετζής, Παρχαρίδης 8(2),Μπίλιος 13(3),Κακιούζης 18.

ΑΠΣ ΑΣΠΙΣ Ξάνθης (Παναγιωτόπουλος) : Παυλακάκης,Παπαδάκης 13(2),Δώδος 8(1),Τιτόπουλος,Μποζης 2,Παπαϊωάννου, Κουτσογιάννης 17(2),Μανδαλάκης 20,Μπουραζάνης 6,Κάλφας 6(2),Καναράς 10(2).