Σιδηρόκαστρο & Λιθότοπος πήραν τα ντέρμπι-Σημαντικές νίκες για Νεοχώρι & Αμμουδιά

Σιδηρόκαστρο & Λιθότοπος πήραν τα ντέρμπι-Σημαντικές νίκες για Νεοχώρι & Αμμουδιά

Τα ντέρμπι της Επίλεκτης Κατηγορίας μαγνήτιζαν τα βλέμματα της τελευταίας αγωνιστικής του 2017 για τις ομάδες της Ε.Π.Σ.Σερρών και δικαίως, με τον Εθνικό Σιδηροκάστρου και την Δόξα Λιθοτόπου να βγαίνουν νικητές, ενώ στην Ανώτερη Κατηγορία η πιο σημαντική ίσως νίκη ήρθε για το Νεοχώρι που κατάφερε και πέρασε από την έδρα της Κορμίστας με διπλό. Αναλυτικά:

Στην Επίλεκτη ο Εθνικός Σιδηροκάστρου βγάζει… αυτοδυναμία, αφού καταφέρνει να κερδίζει ντέρμπι και μακριά από την έδρα του και μόνο με θαύμα θα χάσει την 1η θέση στην κανονική διάρκεια. Σε ένα ματς χωρίς πολλές μεγάλες ευκαιρίες, οι “μπλε” με τους σχεδόν μόνιμους σκόρερ Μαλετσκάνοφ και Τσεμπερίδη να βρίσκουν και πάλι δίχτυα, δύο φορές μέσα σε 15 λεπτά, πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη με 0-2, με την ΑΕΧ να μην είναι σε καλή ημέρα, καθώς οι καλύτερες της στιγμές(μία ήταν δοκάρι) ήρθαν από έναν αμυντικό, τον Δίγγα. Βέβαια το +8 παραμένει, καθώς η Δόξα Λιθοτόπου με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σιδηρόπουλου κέρδισε με 1-0 την Δόξα Ν.Σκοπού στο άλλο ντέρμπι της κορυφής και παραμένει μόνη πλέον στην 2η θέση της βαθμολογίας. Τέλος, στο ματς των ουραγών το Ψωμοτόπι ήταν εντυπωσιακό στην Ροδόπολη και αυτό φαίνεται από το τελικό 1-4, με τον Βασίλη Καρυοφύλλη να πετυχαίνει δύο γκολ και να φτάνει τα 9.

Στην Ανώτερη Κατηγορία και στον α΄ όμιλο η Σκοτούσα μπορεί να ζορίστηκε, αλλά κέρδισε τελικά με 2-1 το Δασοχώρι με τα γκολ των Μεσιούρη και Μήλιου, ενώ για τον Διαγόρα σκόραρε ο μόνιμος εκτελεστής Μπούρας ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1. Στο άλλο ματς ο Προβατάς κέρδισε εύκολα στο Βαλτερό με 1-4.

Στην Ανώτερη Κατηγορία και στον β΄ όμιλο το Νεοχώρι πήρε ένα σπουδαίο διπλό στην Κορμίστα με 0-1, με το 11ο φετινό γκολ του Βόγκλι και ανέβηκε και πάλι προσωρινά στην 1η θέση, περιμένοντας το αποτέλεσμα στο ντέρμπι της Κυριακής ανάμεσα σε Κάτω Καμήλα και Serres 1800. Στα υπόλοιπα ματς η Μεσολακκιά με γκολ των Χατζούδη, Γκούρτσα και Σεϊζη λύγισε την Πρώτη με 3-1, ενώ το Ροδολίβος κέρδισε με 2-0 τον ΑΟΝ και πήρε βαθμολογική ανάσα. Ο Πήγασος με δύο γκολ του Παπαρίζου και ένα του Κιουσεκτσίδη κέρδισε με 3-1 τους Επταμύλους και μπήκε στην εξάδα, ενώ τέλος ο ΠΟΣ 2000 πήρε τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα μετά από 14(!) ήττες μένοντας στο 0-0 με τον Μαυρόλοφο.

Στην Β΄ Κατηγορία και στον α΄ όμιλο ο Ηρακλής Αμμουδιάς με το 10ο γκολ του Γκάλιου κέρδισε με 0-1 στη Ν.Τυρολόη και συνεχίζει ακάθεκτος στην κορυφή, ενώ το Ν.Πετρίτσι είχε εύκολο έργο κόντρα στο Αχλαδοχώρι όπως δείχνει και το 5-1, με τους Σπανίδη και Αραμπατζή να σκοράρουν δις. 

Στον β΄ όμιλο η Παλαιοκώμη κέρδισε με 3-0 το Ψυχικό, ανέβηκε προσωρινά στην 2η θέση και περιμένει το ντέρμπι Πεθελινός-Οινούσα, ενώ και η Μαυροθάλασσα κέρδισε με 0-2 στον Δραβήσκο.

 

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΡΕΡΣ…

 

 

Ημίχρονο * – τελικό αποτέλεσμα **
Σάββατο  16 / 12 / 2017 ώρα  15.00

ΕΠΙΛΕΚΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  16η αγωνιστική
ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ – ΝΕΟΣ  ΣΚΟΠΟΣ                                        1 – 0 **
ΣΚΟΡΕΡ: 62΄(πεν) Σιδηρόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Στόλης – Δημητριάδης – Αναγνωστίδης
Α.Ε. ΧΡΥΣΟΥ – ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ                                     0 – 2 **
ΣΚΟΡΕΡ: 17΄ Μαλετσκάνοφ, 35΄ Τσεμπερίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζουμαλάκης – Αναστασιάδης – Φραγκάκης
ΡΟΔΟΠΟΛΗ – ΨΩΜΟΤΟΠΙ                                               1 – 4 **
ΣΚΟΡΕΡ: 25΄ Καρασαββίδης   /  37΄ Κουτσούμπας, 65΄ – 77΄  Καρυοφύλλης Β., 85΄ Καρυοφύλλης Ι.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρομμύδας – Σάββας – Φράγκαλας Δ.

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Α΄ ΟΜΙΛΟΣ  15η αγωνιστική
ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ – ΔΑΣΟΧΩΡΙ                                               2 – 1 **
ΣΚΟΡΕΡ: 22΄ Μεσιούρης Αθ., 32΄ Μήλιος   /   28΄ Μπούρας
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πετρίδης – Αλεξιάδης – Τρικάζης
ΒΑΛΤΕΡΟ – ΠΡΟΒΑΤΑΣ                                                    1 – 4 **
ΣΚΟΡΕΡ: 70΄ Νάτσιος Π.  /  25΄ Γουραλές, 44΄ Γεμενετζής, 50΄ Τσάτσος, 85΄ Δελίτσικος
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρασάββας – Σάκκος – Σεβοσλίδης

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Β΄ ΟΜΙΛΟΣ  15η αγωνιστική
ΠΟΣ 2000 – ΜΑΥΡΟΛΟΦΟΣ                                          0 – 0 **
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπίμπη – Αχιλλεύς – Παπαδόπουλος Δ.
ΜΕΣΟΛΑΚΚΙΑ – ΠΡΩΤΗ                                                3 – 1 **
ΣΚΟΡΕΡ: 32΄ Χατζούδης Φ., 48΄ Γκούρτσας, 52΄ Σεϊζης   /  60΄ Ζαγκλιβέρης
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγής – Δουλγέρης – Παπαδόπουλος Ε.
ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ – Α.Ο. ΝΙΓΡΙΤΑΣ                                      2 – 0 **
ΣΚΟΡΕΡ: 7΄ Χαρίσης, 38΄ Καπετάνος
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φράγκαλας Ρ. – Πούλιος Ι. – Παυλίδου
ΚΟΡΜΙΣΤΑ – ΝΕΟΧΩΡΙ                                                  0 – 1 **
ΣΚΟΡΕΡ: 12΄ Βόγκλι
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πούλιος Α. – Αρχοντογιάννης Γ. – Βογιατζή
ΠΗΓΑΣΟΣ – ΕΠΤΑΜΥΛΟΙ                                              3 – 1 **
ΣΚΟΡΕΡ: 14΄ – 35΄ Παπαρίζος, 85΄ Κιουσεκτσίδης   / 30΄ Δεστάνης
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ευθυμιάδης – Χολάνης – Κωνσταντινίδης Κ.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Α΄ ΟΜΙΛΟΣ  13η αγωνιστική
ΝΕΑ ΤΥΡΟΛΟΗ – ΑΜΜΟΥΔΙΑ                                    0 – 1 **
ΣΚΟΡΕΡ:  40΄ Γκάλιος
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βασάκης – Γεωργίου – Παπαδόπουλος Ι.
ΝΕΟ ΠΕΤΡΙΤΣΙ – ΑΧΛΑΔΟΧΩΡΙ                                5 – 1 **
ΣΚΟΡΕΡ:  08΄ – 40΄ Σπανίδης , 16΄ – 33΄  Αραμπατζής, 35΄ Καπετάκης    /  12΄ (αυτ)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπομπόγιας – Βακουφτσής – Τσίκου

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Β΄ ΟΜΙΛΟΣ  13η αγωνιστική
ΠΑΛΑΙΟΚΩΜΗ – ΨΥΧΙΚΟ                                        3 – 0 **
ΣΚΟΡΕΡ: 7΄ Κεραμυδάς Π., 65΄ Θεοχάρης, 75΄ Πετρίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γαβριήλ – Παυλίδης – Τάλιου
ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ – ΜΑΥΡΟΘΑΛΑΣΣΑ                         0 – 2 **
ΣΚΟΡΕΡ: 70΄ Βάγιος, 85΄ Εντινσον
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπαντή – Σαββάτης – Ντεμάϊ

Ημίχρονο * – τελικό αποτέλεσμα **
Κυριακή 17 / 12 / 2017 ώρα 15.00

ΕΠΙΛΕΚΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 16η αγωνιστική
ΝΕΟ ΣΟΥΛΙ – Α.Ε. ΝΙΓΡΙΤΑΣ
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζουμαλάκης – Δημητριάδης – Μαλλίδης
ΛΕΥΚΩΝΑΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φράγκαλας Ρ. – Σάκκος – Παπαδόπουλος Ι.
Π.Σ. ΣΕΡΡΕΣ – ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Στόλης – Αναστασιάδης – Αναγνωστίδης

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α΄ ΟΜΙΛΟΣ 15η αγωνιστική
ΚΑΠΝΟΦΥΤΟ – ΧΡΙΣΤΟΣ
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ευθυμιάδης – Κιοσσές Ι. – Ντεμάϊ
ΑΝΩ ΠΟΡΡΟΪΑ – ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πετρίδης – Χολάνης – Κιοσσές Κ.
ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ – ΧΑΡΩΠΟ
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπάτσιος – Πούλιος Ι. – Βογιατζή
ΚΕΡΚΙΝΗ – ΑΓΚΙΣΤΡΟ
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπαντή – Σάββας – Καπρινιώτης
ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ – ΠΑΛΑΙΟΚΑΣΤΡΟ
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γαβριήλ – Μπαμπασίκας – Τσίκου

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β΄ ΟΜΙΛΟΣ 15η αγωνιστική
ΟΡΕΙΝΗ – ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πούλιος Α. – Φραγκάλας Ρ. – Παυλίδου
ΚΑΤΩ ΚΑΜΗΛΑ – SERRES 1800
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρομμύδας – Δουλγέρης – Αρχοντογιάννης Γ.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α΄ ΟΜΙΛΟΣ 13η αγωνιστική
ΠΟΝΤΙΣΜΕΝΟ – ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μενέξης – Πασχαλίδης – Τζαχειλής
ΠΛΑΤΑΝΑΚΙΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γεωργίου – Τούτκας – Βασίλογλου
ΛΕΟΝΤΕΣ – ΒΥΡΩΝΕΙΑ
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καραμανίδης Ι. – Μπάρμπας – Τάλιου

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β΄ ΟΜΙΛΟΣ 13η αγωνιστική
ΒΑΛΤΟΤΟΠΙ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΣΕΡ.
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βασάκης – Κουρουζίδης – Καραμανίδης Ε.
ΔΗΜΗΤΡΙΤΣΙ – ΝΕΑ ΖΙΧΝΗ
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδόπουλος  Χ. (ν) -Αχιλλεύς – Τρανούδης
ΕΜΜ. ΠΑΠΑΣ – ΠΕΠΟΝΙΑ
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγής – Μακκίνας – Λεοντής
ΠΕΘΕΛΙΝΟΣ – ΟΙΝΟΥΣΑ
ΣΚΟΡΕΡ:
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φραγκάκης – Κωνσταντινίδης Κ. – Ασλανίδης

Share

Μετά από μια μακρά πορεία στο χώρο της δημοσιογραφίας και της ενημέρωσης και με έναυσμα την κορυφαία αναγνώριση που γνωρίζουν τα διαδικτυακά μέσα, η ομάδα μας δημιούργησε τον διαδικτυακό τόπο serressport.gr