Σημαντικό βήμα για την 2η θέση πραγματοποίησε ο Γ.Σ Σερρών!

Γ.Σ ΣΕΡΡΩΝ  66-55  ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Γυμναστικός έδειξε ψυχή και χαρακτήρα και κέρδισε τον Αστέρα κατακτώντας μάλιστα και μια σημαντική διαφορά, που ενδεχομένως να του χρειαστεί. Οι “ταύροι” έκαναν σημαντικό βήμα για την κατάληψη της 2ης προνομιούχας θέσης παίζοντας εξαιρετική άμυνα στην 3η περίοδο, όπου και ξέφυγαν στο σκορ.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Γυμναστικό να παίρνει κάποιες σημαντικές διαφορές (16-11,25-18),όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν κιόλας (29-30). Οι “πράσινοι” με ένα μικρό σερί πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον πίνακα να δείχνει 37-32.

Στην 3η περίοδο οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα (44-32 και 49-38). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι “ταύροι” διαχειρίστηκαν την όλη κατάσταση,δεν πανικοβλήθηκαν και επικράτησαν με 66-55 παρά τις προσπάθειες των παιχτών του Λεωνίδα Μαγιάννη.

Τρομερός για άλλο ένα παιχνίδι ο Ασημάκης,που πέρα από τους 29 πόντους έκανε σπουδαία δουλειά και σε άλλους τομείς.

Δεκάλεπτα: 16-11, 37-32 (ημ.), 49-38, 66-55
kafeanodos Γ.Σ.Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Ιακωβίδης 7 (1), Σκαλιστής 4, Ντίκογλου 3, Ασημάκης 29 (3), Καρακώστας 6 (1), Γιαβρόπουλος 8, Ιωαννίδης 4, Χατζής 5, Λαδιάς, Ντινούδης.

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Σαμαράς 10 (1), Μπόζης 3, Σουλίδης 5 (1), Μακαρατζής 8 (1), Αθανασιάδης 9 (1), Ιωαννίδης 4, Σιδεράς 8, Γεωργιάδης 6, Παστουρματζής 2.