“Σβηστός”στην επόμενη φάση ο Πανσερραϊκός BC !

"Σβηστός"στην επόμενη φάση ο Πανσερραϊκός BC !

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ  43-76  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ BC

Όταν βρήκε τον καλό του εαυτό δεν ζορίστηκε καθόλου κόντρα στους Τιτάνες και πανηγύρισε την νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση η ομάδα του Πανσερραϊκού, η οποία παρατάχθηκε με μοναδικό απόντα τον Τράκα (μικροενοχλήσεις).

Για ένα ημίχρονο κράτησε αντίσταση η ομάδα των Τιτάνων βάζοντας δύσκολα στους παίχτες του Φ.Κοκολιού. Το ημίχρονο βρήκε τα “λιοντάρια” να προηγούνται με 30-38,αλλά να μην πείθουν με την εμφάνιση τους. Στην 3η περίοδο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι σοβαρεύτηκαν και με επιμέρους 7-23 έκλεισαν οριστικά με το “κεφάλαιο” νίκη. Το σύνολο του Κοκολιού πέρασε έτσι στην επόμενη φάση του κυπέλλου “Τάσος Χαραλαμπίδης” και περιμένει να μάθει τον επόμενο του αντίπαλο.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Παναγιωτίδης
Δεκάλεπτα: 12-15, 30-38 (ημ.), 37-61, 46-74
Τιτάνες Δράμας :Υφαντόπουλος 3(1),Δειρμετζόγλου 2,Σπυριδόπουλος 2,Κουταλίδης 3,Γαϊτανίδης,Δημητρίου 8(2),Παπαδόπουλος 2,Σπυριδόπουλος,Βιδάκης 6(1),Μπάμπαλης 10(2),Μπακάλης 10.
Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 13 (3), Φραγκούλης 6, Γεωργιανός 8, Αποστολίδης 4, Ιωσηφίδης 2, Καρασσαβίδης 8, Χατζηστεφάνου 2, Σταματόπουλος 8, Παρχαρίδης 4, Πεχλιβάνος 8, Συμεωνίδης 11, Τσανάκας.
Οι δηλώσεις του προπονητή της Σερραϊκής ομάδας κ. Φώτη Κοκολιού μετά το πέρας της αναμέτρησης περιγράφουν και την εξέλιξη αυτής: «Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού η αντίπαλη ομάδα έδειξε τις προθέσεις της να αγωνιστεί με κλειστή άμυνα στη ρακέτα, εμποδίζοντας το «1 on 1» παιχνίδι στο low post και κλείνοντας τους διαδρόμους για διείσδυση. Συνεπώς, μας επέτρεπε τα μακρινά σουτ, τα περισσότερα εκ των οποίων όμως στο πρώτο ημίχρονο δεν καταφέραμε να μετατρέψουμε σε καλάθια. Παρόλα αυτά πήγαμε στα αποδυτήρια με τη διαφορά να είναι στους 8 πόντους υπέρ μας. Στην επανάληψη, βρίσκοντας τον ρυθμό μας στην επίθεση καταφέραμε να ανοίξουμε τη διαφορά στο +24 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου και στη συνέχεια με διαχείριση να φτάσουμε στο τελικό 74-46.»