“Σβηστά” το πρώτο βήμα ο Πανσερραϊκός !

"Σβηστά" το πρώτο βήμα ο Πανσερραϊκός !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  76-47  ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ   (1-0)

Το πρώτο από τα δυο απαιτούμενα βήματα για την πρόκριση του στους “4” έκανε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος χωρίς να θέλξει με την απόδοση του έφτασε εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνος και στο 1-0 της σειράς. Τα “λιοντάρια” ζορίστηκαν αρκετά στο πρώτο μέρος,αλλά με ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο πανηγύρισαν την νίκη απέναντι σε μια παθιασμένη μεν κατώτερη όμως ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά καλά στο παρκέ αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως με καλάθια από το ποστ και στο transition game έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (20-13). Στην 2η περίοδο οι παίχτες του Ουζουνίδη παίζοντας παθιασμένα και βρίσκοντας εύκολα καλάθια μείωσαν σε 26-23, όμως οι “κόκκινοι” με δυο τρίποντα πήραν σημαντική διαφορά ασφαλείας στην ανάπαυλα (36-27).

Η Ορεστιάδα με τρίποντο κατέβασε την διαφορά στους 7 (38-31),αλλά μέχρι εκεί. Οι παίχτες του Φ.Κοκολιού εκμεταλλευόμενοι την πίεση σε όλο το γήπεδο ξέφυγαν για τα καλά και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Σκοράροντας με κάθε τρόπο ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο +17 (55-38). Η 4η περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την διαφορά να αγγίζει τους τριάντα με την λήξη της αναμέτρησης.

Την Τετάρτη στις 18:00 ο Πανσερραϊκός θα ταξιδέψει στην Ορεστιάδα για να τελειώσει την δουλειά γνωρίζοντας ότι εφόσον πιάσει μέτρια στάνταρ απόδοσης θα πετύχει τον στόχο του. Η ομάδα της Φιλίας έδειξε μαχητικό πνεύμα,αλλά η κούραση των βασικών παιχτών και η έλλειψη ικανών αθλητών από τον πάγκο δεν τους δίνει πολλά περιθώρια για την ισοφάριση της σειράς.

Διαιτητές: Γιαννούλης-Καντζουρίδης

Τα δεκάλεπτα: 20-13,36-27,59-37,76-47.

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 20 (3), Φραγκούλης 4, Γεωργιανός, Τράκας 13 (1), Κιρκινέζης 3 (1), Συμεωνίδης 21, Χατζηστεφάνου 6, Ιωσηφίδης 3 (1), Πεχλιβάνος, Σταματόπουλος 6, Τσανάκας.
Φιλία Ορεστιάδας (Ουζουνίδης): Κοντούρης 2, Παρασκευαΐδης, Ριζάκης 3, Σαββουλίδης 14 (1), Τσακαλάκης 7 (1), Ιωάννου 4, Χρήστου 13 (1), Μητκώνης 4.