“Σβηστά” και με πολυφωνία μπροστά οι Ίκαροι διέλυσαν τον Μέγα !

"Σβηστά" και με πολυφωνία μπροστά οι Ίκαροι διέλυσαν τον Μέγα !

ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ  82-60  ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Ήθελαν επιστροφή στις νίκες και την πέτυχαν με τον πλέον εμφατικό τρόπο, αφού οι Ίκαροι έφτασαν πολύ εύκολα στην επικράτηση απέναντι στον Μέγα και πάνε στον Λεύκιππο για το διπλό, που θα τους φέρει στην κορυφή. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από πολύ νωρίς τις διαθέσεις τους και “καθάρισαν” το παιχνίδι ήδη από το πρώτο ημίχρονο, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 7-1 “συγκατοικώντας” πλέον στην πρώτη θέση με Λεύκιππο και Μακεδονικό.

Αρκετά συγκεντρωμένα και αποφασιστικά μπήκαν οι “κυανοκίτρινοι” στο παρκέ με το 9-2 στο ξεκίνημα να αναγκάζει τον κόουτς του Μέγα να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με επιθετικά ριμπάουντ να μειώσουν σε 16-11, αλλά οι Ίκαροι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +11 (22-11) με τον Δαλαγκόζη να είναι σε πολύ καλή ημέρα επιθετικά. Στην 2η περίοδο, οι παίχτες των Κακιούζη-Ρούλη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Καμπέρη να σκοράρει έξω από τα 6.75 και όλη την ομάδα να λειτουργεί σωστά σε άμυνα και επίθεση, οι Ίκαροι ξέφυγαν με 44-27 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ήταν αδύνατο οι φιλοξενούμενοι να διεκδικήσουν κάτι από την συγκεκριμένη αναμέτρηση και με τον Σιδερίδη να βρίσκει και αυτός ρυθμό από το τρίποντο, πήγαν την διαφορά μέχρι και τους 25 πόντους. Στην τελευταία περίοδο, το εκτεταμένο ροτέισον και των δυο ομάδων οδήγησε στο τελικό 82-60, που ήρθε άκοπα για τους Ικάρους, που ήδη σκέφτονται το παιχνίδι στη Ξάνθη με τον Λεύκιππο πριν την διακοπή των Χριστουγέννων. Στα αξιοσημείωτα του σημερινού αγώνα τα 15 (!) τρίποντα των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 22-11,44-27,67-40,82-60.

Ίκαροι Σερρών (Ρούλης-Αθανασίου): Γεωργόπουλος,Φραγκούλης 7(1),Σιδερίδης 12(4),Καμπέρης 15(4), Δαλαγκόζης 20(4),Κακιούζης 10,Κουτσοκώστας 4,Γκούτζιας 6,Παρχαρίδης 5(1),Σταμπουλής,Μπίλιος 3(1).

Μέγας Αλέξανδρος (Κασαπίδης): Σουλτάνης 7,Χατζηβούρκογλου 3(1),Μακούλης 10,Γκολέμας,Μαδεμλής 5, Γιαχανατζής 4,Νικολάτος 4,Τσιαουσίδης 7,Κωστακίδης 3,Μαλλολάρι 7(1),Μέλλιος 3,Πισιώτης 6.