Ριμπάουντ και ζώνη δεν επέτρεψαν την νίκη στην Ηράκλεια !

ΗΡΑΚΛΕΙΑ  56-73  ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ

Για ένα ημίχρονο η Ηράκλεια έδειχνε ικανή να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος. Ωστόσο,στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το εύκολο ριμπάουντ και επιστρατεύοντας την ζώνη απέδρασαν από το κλειστό της Ηράκλειας με το διπλό.

Οι “κόκκινοι” τα πηγαίναν περίφημα στο πρώτο μέρος ελέγχοντας τον ρυθμό και βρίσκοντας λύσεις στις άμυνες των φιλοξενουμένων. Οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 31-31. Στην επανάληψη,ωστόσο η Ηράκλεια αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ και μην βρίσκοντας λύσεις μπροστά δεν κατάφερε να πάρει την νίκη. Η άμυνα ζώνης των Δραμινών έπαιξε αποφασιστικό ρόλο προς αυτή την κατεύθυνση. Πλέον, η Ηράκλεια υποχώρησε στο 4-13 αγνοώντας την νίκη για δυο μήνες (τελευταία νίκη επί του Ρούπελ στις 22/12/18) κάτι που θέλει να διακόψει την ερχόμενη εβδομάδα,όπου ταξιδεύει στην ουραγό Δόξα Βώλακα.