Προκριματικά Μουντιάλ: Σε όμιλο πέντε ομάδων και Ισπανία φαβορί η Εθνική!

Προκριματικά Μουντιάλ: Σε όμιλο πέντε ομάδων και Ισπανία φαβορί η Εθνική!

Η κληρωτίδα δεν έφερε εύκολο έργο για την Εθνική μας ομάδα που θα κληθεί να αντιμετωπίσει την ισχυρή Ισπανία, τη Σουηδία, ενώ ο 2ος όμιλος κλείνει με Γεωργία και Κόσοβο.

Η Εθνική μας ομάδα ήταν στο 3ο γκρουπ δυναμικότητας και είδε να μπαίνει στον 2ο όμιλο με επικεφαλής την Ισπανία και τη Σουηδία από το 2ο γκρουπ δυναμικότητας. Τον όμιλο πλαισιώνουν και η Γεωργία με το Κόσοβο, με τους Κοσοβάρους να τους έχουμε αντιμετωπίσει πρόσφατα στο Nations League με απολογισμό μία νίκη και μία ισοπαλία.

Στην κλήρωση μετείχαν οι 55 Ομοσπονδίες μέλη της UEFA. Από την κλήρωση προέκυψαν δέκα όμιλοι, πέντε των έξι ομάδων και πέντε των πέντε ομάδων. Από την Ευρώπη, το εισιτήριο για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, θα πάρουν 13 ομάδες. Οι δέκα εξ’ αυτών θα είναι αυτές που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση των δέκα προκριματικών ομίλων.

Οι δέκα ομάδες που θα τερματίσουν στη δεύτερη θέση μαζί με τις δύο καλύτερες ομάδες του Nations League που δεν θα έχουν εν το μεταξύ προκριθεί στο Μουντιάλ, θα αγωνιστούν στα play-offs τον Μάρτιο του 2022 για να προκύψουν οι άλλες τρεις ομάδες που θα συμμετάσχουν στην τελική φάση του θεσμού.

Το έργο για την «γαλανόλευκη» δεν είναι καθόλου εύκολο καθώς από τις δέκα ομάδες που θα τερματίσουν στη δεύτερη θέση των ομίλων, τελικά θα προκριθούν μόνο τρεις.

Αυτοί είναι οι 10 όμιλοι που διαμορφώθηκαν από τη διαδικασία της κλήρωσης:

1ος ΟΜΙΛΟΣ: Πορτογαλία, Σερβία, Ιρλανδία, Λουξεμβούργο, Αζερμπαϊτζάν

2ος ΟΜΙΛΟΣ: Ισπανία, Σουηδία, Ελλάδα, Γεωργία, Κόσοβο

3ος ΟΜΙΛΟΣ: Ιταλία, Ελβετία, Β. Ιρλανδία, Βουλγαρία, Λιθουανία

4ος ΟΜΙΛΟΣ: Γαλλία, Ουκρανία, Φινλανδία, Βοσνία, Καζακστάν

5ος ΟΜΙΛΟΣ: Βέλγιο, Ουαλία, Τσεχία, Λευκορωσία, Εσθονία

6ος ΟΜΙΛΟΣ: Δανία, Αυστρία, Σκωτία, Ισραήλ, Νησιά Φερόε, Μολδαβία

7ος ΟΜΙΛΟΣ: Ολλανδία, Τουρκία, Νορβηγία, Μαυροβούνιο, Λετονία, Γιβραλτάρ

8ος ΟΜΙΛΟΣ: Κροατία, Σλοβακία, Ρωσία, Σλοβενία, Κύπρος, Μάλτα

9ος ΟΜΙΛΟΣ: Αγγλία, Πολωνία, Ουγγαρία, Αλβανία, Ανδόρα, Σαν Μαρίνο

10ος ΟΜΙΛΟΣ: Γερμανία, Ρουμανία, Ισλανδία, Σκόπια , Αρμενία, Λιχτενστάιν

Οι ημερομηνίες των αγώνων: 

1η αγωνιστική: 24–25 Mαρτίου 2021

2η αγωνιστική: 27–28 Μαρτίου 2021

3η αγωνιστική: 30–31 Μαρτίου 2021

4η αγωνιστική: 1–2 Σεπτεμβρίου 2021

5η αγωνιστική: 4–5 Σεπτεμβρίου 2021

6η αγωνιστική: 7–8 Σεπτεμβρίου 2021

7η αγωνιστική: 8–9 Οκτωβρίου 2021

8η αγωνιστική: 11–12  Οκτωβρίου  2021

9η αγωνιστική: 11–13 Νοεμβρίου 2021

10η αγωνιστική: 14–16 Νοεμβρίου 2021

Play-offs: 24, 25, 28, 29 Μαρτίου 2022

Share