Προβλημάτισε με την εμφάνιση του ο Απόλλωνας στον Έβρο-Ήττα απο τον «κατώτερο» Εθνικό!

Post Match SSN | ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ 1-0

Ο Απόλλωνας Παραλιμνίου συνεχίζει τις «χαμηλές πτήσεις» στο φετινό πρωτάθλημα, σε σχέση με την περσινή εκπληκτική πορεία, χάνοντας από μια υποδεέστερη ομάδα σε έμψυχο δυναμικό, που όμως έμοιαζε να ήθελε το ματς παραπάνω στο παιχνίδι της Αλεξανδρούπολης! Ο Παύλος Δημητρίου εμφανίστηκε απογοητευμένος στο φινάλε της αναμέτρησης μιλώντας στα τοπικά ΜΜΕ, που σίγουρα περίμενε περισσότερη προσπάθεια από τους ποδοσφαιριστές το, εντός αγωνιστικού χώρου.

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και κατάφεραν να πάρουν την κατοχή της μπάλας και να κάνουν παιχνίδι κυρίως μετά το 30΄. Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις στο α΄ μέρος και ήταν κακό, με τις δυο ομάδες να μην δημιουργούν ιδιαίτερα με αποτέλεσμα να έχουμε παιχνίδι κέντρου. Το Παραλίμνιο δεν έχασε –σχεδόν- καμία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, αντ’ αυτού ο Εθνικός τον προβλημάτισε σχεδόν στην πρώτη κλασσική προσπάθεια απέναντι από την εστία του Σαββίδη αφού ο Πατσιώρας δεν αστόχησε και έβαλε στο 43’ την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε με το Παραλίμνιο να βγαίνει μπροστά, να κρατά μπάλα και να έχει την κατοχή. Οι παίκτες του Παύλου Δημητρίου περιόρισαν αρκετά τους γηπεδούχους και τους ανάγκασαν σε παθητικό παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Τα γεμίσματα χωρίς αντίκρισμα και οι σέντρες από τα πλάγια ανάγκασαν μόλις  δυο φορές τον τερματοφύλακα Αρβανίτη να βγει και να κάνει επέμβαση, ενώ η άμυνα του Εθνικού απομάκρυνε όλους τους κινδύνους που πήγαν να δημιουργηθούν από πλευράς Απόλλωνα. Το ματς έληξε 1-0, με την Σερραϊκή ομάδα χωρίς να δημιουργεί καμία κλασσική ευκαιρία για γκολ, γεγονός που προβληματίζει.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΩΝΑ:

Γήπεδο “Φ. Κοσμάς”: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Απόλλων Παραλιμνίου
Διαιτητής: Γιαπουτζής – Βοηθοί: Τζιβαρτζίδης (ΕΠΣ Ξάνθης), Τραούδας (ΕΠΣ Χίου)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μιχάλης Φλώρος):  Αρβανίτης, Δορουγιδένης, Πεταλωτής, Λίτσιος, Σωτηράκης, Κούπας, Μαλτέζος, Πατσιώρας, Γκαϊδατζής, Δεδελούδης, Κολονέρος. Αναπληρωματικοί: Σιδηρόπουλος, Γκουντενούδης, Γεωργαντζόπουλος, Μπαμπλής, Γκαβαζόνης, Καρακασίδης, Μαρασλής.

Απόλλων Παραλιμνίου (Παύλος Δημητρίου): Σαββίδης, Λιάρας, Χουτζαβασίλης, Μερεσιώτης, Δέντσας, Τριανταφύλλου Κ., Ζυγκερίδης Χ., Λαζαρίδης, Τάκας, Κεχαγιάς, Τριανταφύλλου Δ. Αναπληρωματικοί: Γουναρίδης, Γκόλιας, Παναγιωτίδης, Καριοφύλλης Ι., Μαυρομάτης, Καριοφύλλης Β., Μπονέρης.

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ:

43′ ΓΚΟΛ! 1-0!: Ο Πατσιώρας με σουτ μέσα απ’ την περιοχή δίνει το προβάδισμα στον Εθνικό στο 43′.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν σημειώθηκε καμία αξιόλογη φάση μπροστά από τις δυο εστίες.