Περήφανα «Λιοντάρια» στον Βόλο, έπεσαν αήττητα και ηρωικά στα πέναλτι!

Αγέρωχα το «λιοντάρια» του Πανσερραϊκού, έπαιξαν για την ιστορία του συλλόγου και την περηφάνεια των «κόκκινων» οπαδών και χωρίς να χάσουν απο ομάδα superleague όπως είναι ο Βόλος, αποκλείστηκαν στα πέναλτι απο την συνέχεια του θεσμού! Ο Πανσερραϊκός έχοντας ηχηρές απουσίες (Γκούρτσας, Τσιμίκας, Πτηνόπουλος, Καλί) διεκδίκησε στα ισα την πρόκριση και με εμφανίσεις οπως η σημερινή δεν θα έχει πρόβλημα στα play offs ανόδου για την Football League!

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε  δυναμικά τον αγώνα με τους παίκτες του Άγγελου Διγκόζη να πιέζουν και να διεκδικούν το γκολ απο νωρίς. Η δεξιά πλευρά των «λιονταριων» ήταν μαχητική με τον Conci να κάνει σημαντικές επελάσεις πατώντας περιοχή αλλα οι σέντρες του δεν βρήκαν καλά ουτέ τον Μασκανάκη ουτε τον Obosu. Ο Αργεντίνος έχασε και την μεγαλύτερη ευκαιρία του Πανσερραϊκού όταν σουταρε απο πλεονεκτική θέση αλλα η μπάλα έφυγε αουτ. Η ομάδα του Βόλου είχε παθητικό ρόλο και οι ευκαιριές που δημιουργήθηκαν απο Μυστακίδη ή Άτιατ τις έβγαλε ο τερματοφύλακας Τεντζέρης. Στο 38’ βέβαια ήρθε το γκολ για τον Βόλο με κεφαλιά του Μάντζη, στη μοναδική στιγμή αδράνειας της άμυνας και υποψία φάουλ απο τον επιθετικό των γηπεδούχων. Σκορ ημιχρόνου 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός με μπροστάρη τον έμπειρο Γιώργο Γεωργιάδη, κράτησε μπάλα και για 20 λεπτά αναζήτησε το γκολ σαν ομάδα Ά Εθνικής. Οι μπάλες πέρασαν απο τον Σερραίο άσσο που δημιούργησε ωραία για τους «κόκκινους» ενώ και οι Ζέρης-Αποστολόπουλος έδωσαν έξτρα ώθηση μέχρι το φινάλε. Οι αλλαγές των Παπαβασιλείου και Μπάρδα έδωσαν ανάσες στην Σερραϊκή ομάδα που συνέχισε να ζητά την ισοφάριση, χωρίς να δεχτεί σημαντική φάση μπροστά απο την εστία του ο Τεντζέρης. Η πίεση απέφερε καρπούς και στο 88’ ο Μπάρδας ανατράπηκε εντός περιοχής με τον Μαλούτα να σφυρίζει το πέναλτι και τον Φαμπρίτσιο Κοντσι να ισοφαρίζει στο 90’ φέρνοντας το ματς στα ισα και πληρώνοντας με το ίδιο νόμισμα τον ΝΠΣ Βόλο που είχε κάνει το ίδιο στις Σέρρες με τον Τσαούση.

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ & τα ΠΕΝΑΛΤΙ

Στην ημίωρη παράταση οι δυο ομάδες ήταν κουρασμένες και αυτό φάνηκε απο τις πολλές λάθος μεταβιβάσεις και τα πολλά φαουλ στην μεσαία γραμμή, όπου ο σκόρερ του Βόλου Μάντζης αποβλήθηκε σε ενα απο αυτά με 2η κίτρινη κάρτα. Ο Πανσερραϊκός όμως δεν κατάφερε να εκμεταλευτεί με γκολ τον παίκτη παραπάνω για σχεδόν 20’ λεπτά. Το 1-1 παρέμεινε και η διαδικασία των πέναλτι έφερε τις δυο ομάδες αντιμέτωπες και με την τύχη τους! Εκεί ο Βόλος ήταν πιο τυχερός αφού ο Conci έχασε το 2ο πέναλτι, όπως και ο Πολύζος το τρίτο. Οι εύστοχοι για τον Πανσερραϊκό ήταν ο Τριανταφύλλου και ο Κασμερίδης με τον Ζέρη να μην προλαβαίνει να σουτάρει ως πέμπτος αφου ο Λύρατζης ευστόχησε στο 4-2! Απο τον Βόλο έχασε πέναλτι ο Τσαούσης.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Βόλος(Φεράντο): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Τσίκα, Διαμαντής, Τσαούσης, Μαξ, Μπαλογιάννης, Ατιάτ, Μουνίθ, Μυστακίδης, Μάντζης.

Πανσερραϊκός(Διγκόζης): Τεντζέρης, Ζέρης, Κασμερίδης, Γιανναράκης, Αποστολόπουλος, Πολύζος, Ψάλτης(Τριανταφύλλου), Γεωργιάδης(Μπάρδας) Obosu(Παπαβασιλείου), Μασκανάκης(Diallo), Conci