«Πεντάστερος» Πανσερραϊκός κόντρα στον Νέστο Χρυσούπολης στην καταιγίδα των Σερρών

Ο Πανσερραϊκός έχοντας εξασφαλίσει και μαθηματικά την συμμετοχή του στα μπαράζ από την προηγούμενη αγωνιστική, εμφανίστηκε σοβαρός και συγκεντρωμένος στο παιχνίδι κόντρα στον Νέστο Χρυσούπολης και παρόλο την δυνατή καταιγίδα κατά την διάρκεια του παιχνιδιού, νίκησε την ομάδα της Καβάλας με σκορ 5-0, συνεχίζοντας το αήττητο σερί του, στέλνοντας παράλληλα… μήνυμα προς τους αντιπάλους του στα μπαράζ!

Η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη, επέβαλλε από την αρχή την κυριαρχία της στον αγωνιστικό χώρο και με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, άνοιξε τον σκορ με τον Γκούρτσα μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια. Αμέσως μετά τον γκολ του Δημήτρη Γκούρτσα… ανοίξανε οι ουρανοί, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των δύο ομάδων να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Ο Πανσερραϊκός όμως, βρήκε τον τρόπο να πετύχει το δεύτερο τέρμα, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκης. Στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κόντσι παρουσίασε την λατινική τεχνική του ποδοσφαίρου, περνώντας όλους τους προσωπικούς του αντιπάλους, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Δεμενίκου, κάνοντας το 2-0. Η καταιγίδα δεν φάνηκε να πτοεί τα «λιοντάρια» και στο 40ο λεπτό του αγώνα, ο Κόντσι με ωραίο σουτ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η βροχή συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος του αγώνα, με τον Πανσερραϊκό να μην επηρεάζεται και να συνεχίζει με την ίδια ορμή από το πρώτο ημίχρονο. Πολλές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του πορτιέρε του Νέστου, μεγάλη κατοχή μπάλας, πρώτοι σε όλες τις μονομαχίες και ωραίοι αυτοματισμοί μεταξύ των παικτών του Άγγελου Διγκόζη, που στο 50ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι, με τον Δημήτρη Γκούρτσα, να αναλαμβάνει την «εσχάτη» των ποινών, νικώντας τον Δεμενίκο, κάνοντας το 4-0. Τον… χορό των γκολ, έκλεισε ο αρχηγός του Πανσερραϊκού, Δημήτρης Γκούρτσας, σημειώνοντας το 5-0 και κάνοντας το προσωπικό του «χατ-τρικ».

Το 5-0 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τον Πανσερραϊκό να έχει σε μεγάλη μέρα τον αρχηγό του, Δημήτρη Γκούρτσα, που σημείωσε «χατ-τρικ», τον Αργεντινό, Φαμπρι Κόντσι, που σημείωσε δύο γκολ, δείχνοντας την μεγάλη τεχνική κατάρτιση που διαθέτει, αλλά όλο το παιχνίδι των «λιονταριώ», περνούσε από τα πόδια των Γιώργο Γεωργιάδη, Μάικλ Ολαϊτάν και Σουλεϊμάν Όμο, που με διαδοχικές κινήσεις στον χώρο, επικίνδυνες σέντρες και ατομικές ενέργειες… άνοιξαν διαδρόμους στους συμπαίκτες τους, δείχνοντας το πολύ καλό κλίμα και την ομαδικότητα που επικρατεί στην ομάδα.

Συνθέσεις:

Πανσερραϊκός (Διγκόζης): Σοϊλεμέζογλου, Ζέρης, Αποστολόπουλος, Κασμερίδης, Καλί(59′ Τριανταφύλλου), Ψάλτης, Όμο, Conci(63′ Κιουτσεκτσίδης), Γεωργιάδης, Ολαϊτάν, Γκούρτσας(72′ Παπαβασιλείου).

Νέστος Χρυσούπολης (Κετσιεμενίδης): Δεμένικος, Μπλιός, Φραγκούλης, Δόντσος, Παπαδόπουλος, Αδαμάκης, Μπαϊκαρά, Λαζαρίδης, Γεωργιάδης, Αρέτας, Ποδαράς