«Πεντάστερος» ο Πανσερραϊκός, συνεχίζει «αλώβητος» για την άνοδο

Ακάθεκτος συνεχίζει ο Πανσερραϊκός την κούρσα του στο πρωτάθλημα, νικώντας τον Ορφέα Ξάνθης με το εμφατικό 5-2, παραμένοντας με διαφορά, στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Πανσερραϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και προσπάθησε να… πνίξει τους παίκτες του Ορφέα, με υψηλό πρέσινγκ και συνεχόμενες πλαγιοκοπήσεις του Πτηνόπουλου, αλλά και σέντρες των Γεωργιάδη και Conci. Μια εξ’ αυτών εκμεταλλεύτηκε ο Γκούρτσας στο 15ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ με κοντινό πλασέ.

Η αντίδραση του Ορφέα ήταν άμεση και λίγα λεπτά αργότερα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τορομανίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακίδη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Πανσερραϊκό μπροστά στο σκορ με 2-1, όταν Γκούρτσας έδωσε εκ νέου προβάδισμα, με πολύ δυνατή κεφαλιά στο 45ο λεπτό.

Το δεύτερο μέρος εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή για έναν ρόλο και αυτός ο ρόλος ήταν του Πανσερραϊκού. Στο 52ο λεπτό, ο Γεωργιάδης κέρδισε τις κόντρες και έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση σκοράροντας άνετα απέναντι στον Ρούφο, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδων του, με σκορ 3-1. Ο Ορφέας έδειξε γρήγορα αντανακλαστικά και στο 57΄λεπτό μείωσε προσωρινά με τα απο ασυνενοησία της άμυνας, σε 3-2. Ο Πανσερραϊκός όμως, δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Στο πεντάλεπτο 72’ με 77’, οι παίκτες του Άγγελου Διγκόζη, πέτυχαν ακόμα δύο γκολ με τους Κασμερίδη με κεφαλιά ύστερα απο κόρνερ και ο Conci μετα απο ωραίο 1-2 με τον Γκούρτσα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της αναμέτρησης σε 5-2.

Διαιτητής: Αναστάσιος Τσιλίκας(ΕΠΣ Καβάλας)

Βοηθοί: Γεωργαντέλης, Βερνέζης(ΕΠΣ Καβάλας)

Συνθέσεις:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Γιαννακίδης, Ζέρης, Kali, Κασμερίδης, Γιανναράκης, Πολύζος (79΄ Τριανταφύλλου), Ψάλτης, Γεωργιάδης(79΄Μασκανάκης), Πτηνόπουλος(64΄Παπαβασιλείου), Conci(82΄Διγκόζης), Γκούρτσας

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ:Ρούφος, Καραγκιόζης Β(60΄ Χασάνογλου)., Βουλγαρίδης, Χακή Τζαμπάζ(75΄ Παπαδόπουλος), Μακράκης, Τορομανίδης, Μαυρόπουλος, Σουκρήογλου, Χαλίλ Ιμπράμ (84΄Καλλίδης), Κουκουρίγκος(60΄ Τσέκος), Ζιγκολάρι