Παραδόθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στην Κομοτηνή ο Ορφέας

Αν και επί 30 αγωνιστικά λεπτά ο Ορφέας έδειχνε ικανός να διεκδικήσει τον αγώνα στην Κομοτηνή και να πάρει την 1η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, δεν υπολόγισε τις αναποδιές που θα προέκυπταν και μοιραία γνώρισε την ήττα με 83-53, με την διαφορά ωστόσο να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Πλέον, το σύνολο του Κώστα Σίσκου μετράει 12 αγώνες χωρίς νίκη και βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας…

Στο πρώτο δεκάλεπτο μπορεί από την μια ο Σκοπός να σκόραρε μόλις 10 πόντους, αλλά έκανε καλή δουλειά αμυντικά και έτσι οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα της τάξης των 4 πόντων (14-10) Στην 2η περίοδο ο ρυθμός και η ποιότητα του παιχνιδιού ανέβηκε αισθητά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο +8 (38-30) για την ομάδα της Κομοτηνής. Οι “ασπρόμαυροι” έδειξαν αντίδραση και πιέζοντας τους γηπεδούχους, οι οποίοι “καίγονταν” για την νίκη, τους έφεραν σε δύσκολη θέση καθώς η διαφορά ελαττώθηκε στους 2 (50-48) στο 30′. Στην τελευταία περίοδο, όμως η ατυχία με τον τραυματισμό του Γάτου και η συμπλήρωση πέντε φάουλ του Χαβαλέ σε συνδυασμό με το κακό ξεκίνημα έκριναν την αναμέτρηση. Η ομάδα της Κομοτηνής παρότι όλα είχαν κριθεί συνέχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί στους τριάντα πόντους.

Διαιτητές: Ζαχαριάδης – Λάλλα

Δεκάλεπτα: 14-10, 38-30 (ημ.), 50-48, 83-53.

ΑΕ Κομοτηνής (Στοάκης): Καραμανλής 4, Καραμπίνης 21, Βακρινος 6, Μαγουλάς 4, Δάτσης 9, Κασσάς, Κυφωνίδης 7, Φωτακάκης, Βαχαρίδης 11 (2), Σπέντζος 8 (2), Θεοδωρίδης 13.

Ορφέας Ν. Σκοπού (Σίσκος): Καντζουρίδης, Αχτσής, Παρίσης 10 (1), Δροσινός 9 (2), Χατζής 18 (2), Γεωργόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Καρακάσης 3, Γάτος 13, Δρουμαλιάς, Φραντζέσκος, Χαβαλές.