Πανσερραϊκός-Ολυμπιακός Βόλου 2-2: Άξιζε τη νίκη πήρε το «Χ»ειροκρότημα!

Ο Πανσερραϊκός αδίκησε τον εαυτό του, στην πρεμιέρα της Superleague 2! Το 2-2 είναι πλασματικό, αφού οι «κόκκινοι», έχασαν μοναδικές ευκαιρίες στο α’ μέρος για να πετύχουν μια άνετη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική αδράνεια σε δυο φάσεις και παραλίγο να «κλέψουν» το ματς!

Με αθόρυβο πρωταγωνιστή τον Χισάμ Κανίς, που σημείωσε 1 γκολ και «κέρδισε» ένα αυτογκόλ, ο Πανσερραϊκός, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου και αδικείται απο το τελικό 2-2. Οι δυο ομάδες φάνηκε οτι δεν είχαν ρυθμό, αφού υπήρχαν κενά διαστήματα στην απόδοση τους, με τους «κόκκινους» να το πληρώνουν στο πρώτο ημίχρονο, αφού το διάστημα απο το 30′ μέχρι το 45′ ήταν καταστροφικό, με τους Κουντουριώτη και Μπάτροβιτς να τιμωρούν τον Πανσερραϊκό. Το δεύτερο μέρος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Πανσερραϊκού σε επίπεδο κατοχής χωρίς όμως τις μεγάλες φάσεις, με τις δυο ομάδες να δείχνουν αποπροσανατολισμένες στο φινάλε, της 1ης αγωνιστικής, αρχές Νοεμβρίου!

Έτσι ξεκίνησε ο Σαραγόσα:

Ο Ζεράρ Σαραγόσα παρέταξε την ομάδα του Πανσερραϊκού με σύστημα 4-3-3, χρησιμοποιώντας με βάθος τον Κρητικό ως καθαρό αμυντικό χαφ και επιλέγοντας να μην αγωνιστεί με σεντερ φορ αλλά με ψευτοενιάρι τον Φάμπρι Κόντσι. Στην αρχική 11αδα ξεκίνησε ο Φουάσης, που έκανε καλό ματς στο κύπελλο και μάλιστα αγωνίστηκε ως αριστερό εξτρέμ και οχι ως μπακ. Ο Καβουσάκης ήταν κάτω απο τα δοκάρια, με τον Ζέρη δεξιά στην άμυνα και τον Πίντο αριστερά στα άκρα. Αμυντικό δίδυμο ήταν ο Κουκόλης με τον Γιανναράκη, με τον Κρητικό μπροστά τους ώς «εξάρι» και στον άξονα τους Μαρκιόνι και Ανάκογλου. Η τριάδα μπροστά ήταν Φουάσης στο αριστερό άκρο, Κανίς στην δεξιά πτέρυγα και ο Κόντσι σε ρόλο φορ.

Ισοπέδωση για 30 λεπτά στο α’ μέρος!

Οι παίκτες του Σαραγόσα, έδειξαν και στο πρώτο επίσημο ματς πρωταθλήματος, οτι αυτό που διδάχτηκαν όλο το καλοκαίρι μπορεί να τους βοηθήσει σημαντικά. Τι είναι αυτό; Η πίεση σε όλο το γήπεδο απο το 1′ λεπτό και η αξιοποίηση των λαθών απο τους αντιπάλους.

Δυο καθαρές ευκαιρίες για γκόλ:

7′ Παράλληλη συρτή σέντρα του Ζερη από δεξιά, ο Ξενοδοχοφ δε μπορεί να απομακρύνει, ο ΚΟΝΤΣΙ για λίγο δε προλαβαίνει να κάνει την προβολή.

12′ Σέντρα σουτ του Ζερη από δεξιά, πετάει σε κόρνερ ο Ξενοδοχοφ.

Ένα γκολ και ένα δοκάρι:

24′ Ο ΑΝΑΚΟΓΛΟΥ εκτελεί πλασαριστα το κόρνερ για τον Κανίς, αυτός σουτάρει από δεξιά, ο Βερνάρδος βρίσκει ελάχιστα τη μπάλα στην προσπάθεια να απομακρύνει και καταλήγει στα δίχτυα. 1-0

26′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του ΜΑΡΚΙΟΝΙ στο οριζόντιο δοκάρι.

15′ Λεπτά κατέβηκε ο διακόπτης του Πανσερραϊκού!

Και ξαφνικά κόντρα στην ροή του ματς, ο Κουντουριώτης ισοφαρίζει σε μια οριακή φάση, που θα ελεγχόταν εαν υπήρχε το VAR.

31′ Κάθετη πάσα του Μπατροβιτς προς τον Κουντουριώτη, αυτός φεύγει από οριακή θέση στην πλάτη της άμυνας, πλασάρει και 1-1.

Ο Πανσερραϊκός βυθίζεται σε μαύρες σκέψεις αδικαιολόγητα, χάνει την ισορροπία του μέσα στο γήπεδο, παίζει παράλληλο ποδόσφαιρο και σταματά να δημιουργεί. Μια αμυντική αδράνεια, δίνει την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πανηγυρίσουν το 1-2…απο το πουθενά!

43′ Ο Κουντουριώτης γυρίζει στον Μπαρτροβιτς στο ημικύκλιο της περιοχής, πλασάρει όμορφα 1-2.

Άμεση απάντηση με υπογραφή Κανίς!

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Πανσερραϊκός με τις αλλαγές του Κουκόλη ως αναγκαστική και του Θεοδωρίδη για να κρατάει την αντίπαλη άμυνα, βγήκε μπροστά και πίεσε με τον Ανάκογλου απο τον άξονα και τον Κανίς απο τα δεξιά που με το ατομικό τους ταλέντο δημιούργησαν φάσεις. Ο διεθνής εξτρέμ του Πανσερραϊκού είναι ταχύς, τεχνίτης και του αρέσει το γκολ. Κυνηγάει τις φάσεις και δικαιώθηκε εξ αρχής.

56′ Δυνατό σουτ του Κανίς από τον άξονα, στο δεξί δοκάρι και γκολ. 2-2

Όταν ξεκινάς Νοέμβριο διαλύονται όλα τα πλάνα!

Όλες οι ομάδες ήταν έτοιμες 25-26 Σεπτεμβρίου… το Σαββατοκύριακο 6-7 Νοεμβρίου θα βλέπαμε το «στρώσιμο»…και ποιες ομάδες θα ξεχωρίσουν προς τα επάνω και ποιες προς τα κάτω. Αντίθετα με το φυσιολογικό η Betsson Sl2, μόλις άρχισε με κύρια ευθύνη της ΕΠΟ.

Δυο φάσεις μέχρι το 70΄και μετά τέλος:

64′ Εκτέλεση φάουλ του Μπατροβιτς, διώχνει με γροθιές ο Μανουσάκης.

69′ Συνεργασία Κανις-Ζερη, πλασέ του Τσιμικα από τη μεγάλη περιοχή, άουτ.

90+ Απευθείας σουτ Καραμπέρη άουτ.

Επομένως οτι είδαμε απο το 70′ και μετά ήταν κάτω του μετρίου, χωρίς ευθύνη των δυο ομάδων. Ο Πανσερραϊκός είχε μια φλύαρη υπεροχή χωρίς να μπορεί να πλησιάσει τον Ξενοδόχοβ και τον Μέσι να προσπαθεί να γίνει ήρωας, αφού οι υπόλοιποι παίκτες έβγαζαν φυσιολογική κούραση. Το τελικό 2-2 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, αδικώντας την προσπάθεια των παικτών του Πανσερραϊκου.

MVP: Χισάμ Κανίς

Ο «Ιταλός» του Πανσερραϊκού έχει καλή επαφή με τα δίχτυα και το έχει αποδείξει ικανοποιητικά μέχρι στιγμής. Είναι ορεξάτος και στην πρεμιέρα ξεχώρισε με ένα πολύ ωραίο γκολ και με μια έμπνευση που έφερε το αυτογκολ του Ολ. Βόλου. Απο τα φιλικά μέχρι σήμερα, έχει βελτιωθεί στο τακτικό κομμάτι, αφήνοντας τις…φιοριτούρες, παίζοντας με ουσία, ενώ είναι και πολύ συνεπής στην άμυνα ψηλά.

Ξεχώρισαν: Δημήτρης Ανάκογλου

Ο αρχηγός των «λιονταριών», δεν γύρισε απο ανάγκη στον Πανσερραϊκό και αυτό το αποδεικνύει σε κάθε ματς. Η μπάλα περνάει απο τα πόδια του, δεν κρύβεται απο τις φάσεις και έχει την κάθετη ή το σουτ απο έξω που λίγες ομάδες έχουν στην κατηγορία. Σχεδόν όλες οι ευκαιρίες του Πανσερραϊκού στο ματς της πρεμιέρας πέρασαν απο τα πόδια του.

«Δεν άρεσε»:

Για ακόμα μια φορά η αμυντική λειτουργία στα δυο γκολ. Η άμυνα εκτίθεται απο τις αργές επιστροφές. Ανεξαρτήτως ταχύτητας των παικτών, θα πρέπει να βρεθεί μια λύση, διότι οι κάθετες δημιουργούν μέχρι στιγμής μεγάλα ζητήματα.

Με το «μάτι» του Serres Sport:

Ο Πανσερραϊκός αδίκησε τον εαυτό του ξανά απο τα αμυντικά λάθη όλης της ομάδας και αδικήθηκε απο το τελικό σκορ, διότι ο Ριβάλντο είναι τραυματίας. Η έλλειψη καθαρόαιμου στράικερ, θα προβληματίσει στο ξεκίνημα τους «κόκκινους», που πίστευαν πολύ, στις δυνατότητες του Κολομβιανού διεθνή. Τα «λιοντάρια» βρίθουν επιλογών στην μεσοεπιθετική γραμμή, με ποιότητα και γκολ. Μόλις ρολάρει το πρωτάθλημα σε μερικές αγωνιστικές, ο Πανσερραϊκός θα μας προσφέρει και θέαμα και νίκες.

Τα στοιχεία

Κάρτες:

Κίτρινες: Γιανναράκης, Ζέρης-Ναά, Κόλα, Φιλίποβιτς, Ξενοδόχοβ

Γκολ: 1-0, 24′ Αυτογκολ Βερνάρδος, 1-1, 31′ Κουντουριώτης, 1-2 43′ Μπάρτοβιτς, 2-2, 56′, Κανίς

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανσερραϊκός (Ζεράρ Σαραγόσα): Καβουσάκης, Ζέρης, Πίντο, Κουκόλης(40′ Δημητρίου), Γιανναράκης, Κρητικός(68′ Τσιμίκας), Μαρκιόνι (85′ Καραμπέρης), Ανάκογλου, Κόντσι(68′ Μέσσι), Κανίς, Φουάσης (45′ Θεοδωρίδης)

Αποστολή: Κατσίκας, Σοφιανός, Έππας, Χαϊνταρά.

Ολυμπιακός Βόλου (Γιώργος Βαζάκας): Ξενοδόχοβ, Γραικός, Παπακώστας, Φιλίποβιτς, Ναά, Κόλα, Σκοπελίτης (90′ Ντουάρτε), Μπάτροβιτς (90′ Αμπουμπακάρι), Βερνάρδος, Κουντουριώτης (66′ Χατζηπιρπιρίδης), Σιαφά (80′ Ετογκά).

Αποστολη: Βούγιοβιτς, Χατζής, Χάσεκ, Κόκας, Κατσούκης,

Διαιτητής: Τσοπουλίδης (Ξάνθης)
Βοηθοί: Βρούζος (Πιερίας), Παραφέστας (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας)