Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός Βόλου 0-1: Χαμένη ευκαιρία & τζάμπα ήττα!

Πανσερραϊκός - Ολυμπιακός Βόλου 0-1: Χαμένη ευκαιρία & τζάμπα ήττα!

Οι παίκτες του Πανσερραϊκού αδίκησαν τον εαυτό τους με το αποτέλεσμα και χάρισαν τη νίκη στον Ολυμπιακό Βόλου για πρώτη φορά στις Σέρρες! Χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για να ισοβαθμήσουν οι «κόκκινοι» με την Βέροια, που έχασε απο τον Θεσπρωτό!

Ο Πανσερραϊκός ήθελε το 4Χ4 στα τελευταία ματς του πρωταθλήματος για να πλασαριστεί στην πρώτη δυάδα του πρωταθλήματος, περιμένοντας στραβοπάτημα της Βέροιας ή της Καβάλας και ενώ η ομάδα της Ημαθίας έχασε απο τον Θεσπρωτό, οι «κόκκινοι» χωρίς να δείξουν την απαιτούμενη συγκέντρωση στην τελική προσπάθεια, δεν σκόραραν, ενώ δημιούργησαν ευκαιρίες και μοιραία ηττήθηκαν απο τον Ολυμπιακό Βόλου, που εκμεταλλεύτηκε την μία και μοναδική ευκαιρία που είχε για να κερδίσει το παιχνίδι.

Έτσι ξεκίνησαν:

Για τον αγώνα της 15ης αγωνιστικής στην Football League, ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τον Ολυμπιακό Βόλου, οι «κόκκινοι» του Γιάννη Γκιόκα με το γνωστό του σύστημα 4-2-3-1, επέλεξε τον Καβουσάκη κάτω απο τα δοκάρια, τον Ζέρη στα δεξιά της άμυνας, τον Πίντο στα αριστερά και κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Γιανναράκη και Κασμερίδη. Αμυντικά χαφ ήταν οι Κρητικός και Μαρκιόνι, ενώ στην «τριπλέτα» της επίθεσης ήταν από δεξιά προς τα αριστερά οι Κόντσι, Τσιμίκας και Μέσι. Μοναδικός προωθημένος ο Αργεντινός επιθετικός, Τόμας Πράντο.

Ο Βασίλης Βούζας για τον Ολυμπιακό Βόλου, παρέταξε τους Ξενοδόχοβ, Φιλίποβιτς, Βουκελάτο, Γιαννίτση, Κατσούκη, Κόλα, Μπουτζίκο, Πέλκα, Σκοπελίτη, Τσαγκαλίδη και Παπαδημητρίου

Ο Πανσερραϊκός τις ευκαιρίες…ο Τσαγκαλίδης το γκολ!

Η πρώτη φάση του αγώνα ανήκει στον Πανσερραϊκό, όταν στο 6′ ο Μέσι ανενόχλητος απο το ύψος του πέναλτι έπιασε ωραία κεφαλιά αλλά ο Ξενοδόχοφ με εκτίναξη απομάκρυνε την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπουτσίκος απάντησε για τους «ερυθρόλευκους» του Βόλου, με το σουτ του, να εξουδετερώνει ο Καβουσάκης.

Στο 23΄η Σερραϊκή ομάδα, έχασε σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Μέσι πάτησε περιοχή και από την αριστερή γωνία επιχείρησε δυνατό σουτ, όμως ο πορτιέρο του Ολυμπιακού ήταν και πάλι σε ετοιμότητα διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο 36ο λεπτό, η ομάδα του Βόλου άνοιξε το σκορ, όταν ο Πέλκας, που ήταν ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων και έκανε ντεμπούτο, σέντραρε από δεξιά, με την άμυνα του Πανσερραϊκού να χάνει τα μαρκαρίσματα και τον Τσαγκαλίδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του  Καβουσάκη,  με σουτ, κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του.

Τα «Λιοντάρια» μετά την ψυχρολουσία, προσπάθησαν να απειλήσουν, με μια καλή ευκαιρία του Κόντσι, με σουτ εντός περιοχής και στο 41ο λεπτό, ο Ζέρης πήγε να σημειώσει ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς, όταν έκανε την σέντρα-σουτ, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός πίεσε και προσπάθησε από νωρίς να απειλήσει την εστία του Ξενοδόχοφ και μόλις στο 51ο λεπτό ο Μέσι έκανε ένα πολύ καλό σουτ, με τον κιπερ του Ολυμπιακού Βόλου να αποκρούει σωτήρια και να κρατάει ανέπαφη την εστία του. Στο 62ο λεπτό και πάλι από τα πόδια του Μέσι, η μπάλα έφτασε στην περιοχή του Ξενοδόχοφ μετά από συρτή σέντρα του Ιβοριανού, με τον έμπειρο τερματοφύλακα να λέει και πάλι όχι.

Στο 65ο λεπτό, ο Πανσερραϊκός διαμαρτύρεται για ένα κράτημα εντός περιοχής στον Μασκανάκη, με τον διαιτητή, Βεργέτη από την Αρκαδία να δείχνει παίζεται και τους ανθρώπους των «Λιονταριών» να φωνάζουν για πέναλτι που δεν δόθηκε, με τον ρέφερι να δείχνει την κίτρινη κάρτα στον πάγκο του Πανσερραϊκού.

Τα «Λιοντάρια» προσπάθησαν στα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα να κάνουν την τελική τους αντεπίθεση, με τον Ολυμπιακό Βόλου να κλείνει καλά τους χώρους προς την εστία του Ξενοδόχοφ.

Ωστόσο, ο Πανσερραϊκός βρήκε δύο καλές ευκαιρίες στην εκπνοή του αγώνα, με τον Μέσι και πάλι να κάνει την σέντρα από τα αριστερά, την μπάλα να περνάει παράλληλα με την εστία του τερματοφύλακα του Βόλου, αλλά δεν υπήρχε κάποιος παίκτης του Πανσερραϊκού να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό αργότερα και συγκεκριμένα στο 92ο, ο Ψάλτης βρέθηκε εντός περιοχής… όπλισε, αλλά ο Γιαννίτσης έπεσε και έκοψε έγκαιρα, γλιτώνοντας την ισοφάριση για την ομάδα του!

MVP: Ντάβιλα Κέσι Μέσι. Ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός του Πανσερραϊκού, ήταν κυριολεκτικά ΠΑΝΤΟΥ! Βοήθησε με τα τρεξίματά του στην άμυνα όποτε χρειάστηκε, ενώ στην επίθεση ήταν η μόνιμη πηγή κινδύνου για τον Ολυμπιακό Βόλου. Όλες οι επιθετικές ενέργειες των «Λιονταριών» ξεκινούσαν από τα πόδια του, που είτε κατέληγαν σε τελική προσπάθεια του Μέσι, είτε σε κάποια πάσα-σέντρα σε συμπαίκτη του. Είναι το τρίτο σερί παιχνίδι που ο Μέσι ξεχωρίζει με την απόδοση του.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Οι Αργεντίνοι Πίντο και Μαρκιόνι ξεχώρισαν λίγο παραπάνω απο τους συμπαίκτες τους. Όλη η ομάδα μπήκε με διάθεση και έκανε παιχνίδι, χωρίς όμως την ψυχραιμία στην τελική προσπάθεια και το απαιτούμενο πάθος για γκολ, μετά το 0-1.

ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ SERRESSPORT.GR: Κατήφεια και απογοήτευση μετά την αναπάντεχη ήττα απο την ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου, σε ένα ματς που ο Πανσερραϊκός είχε την διαχείριση της μπάλας αλλά για ακόμη μια φορά, χάρισε γκολ στον αντίπαλο και η επιθετική δυστοκία του στοίχισε. Με τόσους ποιοτικούς παίκτες στην μεσοεπιθετική γραμμή, δεν δικαιολογείται η αφλογιστία του β΄γύρου που όλα τα ματς έχουν μεγάλη σημασία. Απο εδώ και πέρα ο Πανσερραϊκός πρέπει να κοιτάξει την επόμενη μέρα και οι ποδοσφαιριστές να κριθούν για την ετοιμότητα τους. Ο σχεδιασμός της Sl2 θα γίνει με ποδοσφαιριστές που διαθέτουν ποιοτικά χαρακτηριστικά για την επόμενη κατηγορία και πάντα στον δρόμο του πρωταθλητισμού, επομένως οι παίκτες που βρίσκονται στο υπάρχον ρόστερ, με ή χωρίς επόμενο συμβόλαιο, πρέπει να δείξουν οχι μόνο την επιθυμία τους να βρίσκονται στις Σέρρες αλλά και οτι μπορούν να αντέξουν την φανέλα της ομάδας, που παίζει πάντα για την κατάκτηση της κορυφής!

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ:

Πανσερραϊκός (4-2-3-1): Καβουσάκης, Ζέρης, Κασμερίδης (83′ Θεοδωρίδης), Γιανναράκης, Τσόπελας, Κρητικός (57΄Μασκανάκης), Μαρκιόνι, Τσιμίκας (83′ Ψάλτης), Μέσι, Κόντσι (57′ Ολαϊτάν), Πράντο (72′ Γκούρτσας).

Πάγκος: Γουναρίδης, Κουτσίδης, Τσόπελας, Λουφάκης

Σκόρερ: Τσαγκαλίδης 36′

Κάρτες: Πράντο, Γκούρτσας / Μπουτζίκος, Ερέρα

Ολυμπιακός Βόλου (4-3-3): Ξενοδόχοφ, Πέλκας (64′ Νικλητσιώτης), Μπουτζίκος, Γιαννίτσης, Φιλίποβιτς, Κόλα, Βουκελάτος (73′ Βασιλούδης), Σκοπελίτης, Παπαδημητρίου (85′ Τζούριτς), Κατσούκης (73′ Ερέρα), Τσαγκαλίδης (85′ Χολέβας).

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Βεργέτης (Αργολίδας), Κουφός (Μακεδονίας)

4ος: Τσοπουλίδης (Ξάνθης)