Πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα οι Ίκαροι !

ΗΡΑΚΛΕΙΟ 58-64 ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ

Στην 4η ημέρα του τουρνουά οι Ίκαροι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, κάτι εξαιρετικά σημαντικό και αξιέπαινο. Οι Ίκαροι έδειξαν περίσσεια ψυχικά αποθέματα και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνος απέναντι στους σκληροτράχηλους Κρητικούς.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με κακούς οιωνούς, καθώς στο 6′ της αναμέτρησης ο Ανδρικάκης τραυματίστηκε στο γόνατο και δεν αγωνίστηκε στην συνέχεια. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +2 (13-15) για τους “κυανοκίτρινους”. Στην 2η περίοδο καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει της άλλης με τους Ικαρους να είναι πολύ άστοχοι στα lay ups και τις βολές, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο +1 (27-26) για την ομάδα του Ηρακλείου.
Με Χατζόπουλο, Μπανάβα και Καπετάκη να ηγούνται της επίθεσης, οι Ίκαροι ξέσπασαν στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε το σύνολο του Γιώργου Μπίλιου στο +6 (42-48). Στην τελευταία και καθοριστική 4η περίοδο, το Ηράκλειο μείωσε σε 48-51, 50-52 και 54-56, αλλά η ψυχραιμία των τυπικά φιλοξενούμενων και η ευστοχία Κακλίδη και Καραπέπερα από την γραμμή της “φιλανθρωπίας” έδωσαν την μεγάλη νίκη, που συνοδεύτηκε από πανηγυρισμούς.
Πλέον, απομένει η τελευταία αγωνιστική κόντρα στον Ολυμπιακό (05/09, 16:00) για να ξεκαθαρίσει η τελική κατάταξη, η οποία έχει αρκετά πιθανά σενάρια.
Τα δεκάλεπτα: 13-15,27-26,42-48,58-64.
Ηράκλειο (Μακράκης Γ.): Κατσούρρι 3, Μηλαθιανάκης 4, Κανατάκης 14, Γενιτσαρίδης 17(10ρ.) Σαραντουλάκης 6, Δελατόλας, Κοκκινάκης 4, Μακράκης 2, Λαμπράκης 8(11ρ.).
Ίκαροι Σερρών (Μπίλιος): Μπανάβας 13(2), Ανδρικάκης, Θεοφανίδης 4(1), Κακλίδης 9(4ασ.), Χατζόπουλος 17(1τρ., 12ρ., 4κλ, 3μπλ.), Καραπέπερας 5(5ρ.), Ντώνες (6ρ.), Μιντσώκης, Καπετάκης 16(2).