Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20: Φινάλε με “λάμψη” μεταλλίων από τους Σερραίους αθλητές

Οι σερραϊκοί σύλλογοι κατάφεραν να πρωταγωνιστήσουν και στη δεύτερη ημέρα του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Κ20 των Ιωαννίνων αφού μετά τα δύο χρυσά στις σκυταλοδρομίες 4χ100 και το χάλκινο στην σφυροβολία το Σάββατο πρόσθεσαν στη συλλογή τους ακόμα τέσσερα μετάλλια.

Συγκεκριμένα δύο εξ’αυτών ήταν αργυρά με τον Χρήστο Αλεξόπουλο, αθλητή του ΓΣ Σέρρες 93’ στο άλμα εις ύψος κάνοντας επίδοση 1,99μ και τον Ιάκωβο Βούλκο (ΟΦΚΑ Σέρρες), στον ακοντισμό με ρίψη στα 59,28μ στην τελευταία προσπάθεια.

Η αγωνιστική ημέρα είχε και δύο χάλκινα μετάλλια από τον ΓΣ Σέρρες 93’. Το πρώτο κέρδισε ο Αλμπάν Σαγιάκου στα 400 μέτρα με εμπόδια (χρόνος 55.88) και το δεύτερο η ομάδα σκυταλοδρομίας Νεανίδων 4χ400 με τις Τσιάπου, Καρακάση, Αλεξιάδη, Κεχαγιά-Μάντζιου που σημείωσαν επίδοση 4:01.06.

Παράλληλα καλή παρουσία στους τελικούς των αγωνισμάτων τους είχαν ακόμα 5 αθλητές των Σερρών, δείχνοντας ότι υπάρχουν οι δυνατότητες για μεγαλύτερη διάκριση σε επόμενα event.

Ειδικότερα, η Ελένη Αλεξιάδη (ΓΣ Σέρρες ’93) έκανε Πανσερραϊκό Ρεκόρ στα 400 μέτρα με εμπόδια, πετυχαίνοντας χρόνο 1:04.92 που της έδωσε την 5η θέση στον τελικό. Ο Θανάσης Μαρτινάκης (ΓΣ Σέρρες’93) στον τελικό των 200μ τερμάτισε στην 5η θέση με χρόνο 22’’.69 ενώ η Μαρίνα Ποργιοπούλου (ΓΣ Σέρρες’93) τερμάτισε στην 6η θέση στον τελικό των 800μ με χρόνο 2:22.00.

Η μόλις 16 ετών Αλεξάνδρα Καλαμαρά (ΟΦΚΑ) τερμάτισε στα 3.000μ στην 11η θέση με χρόνο 11’.13’’.44 και τέλος στα 200μ γυναικών η Ιωάννα Δούμπα (ΓΣ Σέρρες’93) τερμάτισε στην 12η θέση με χρόνο 27’’01.

Ο απολογισμός των μεταλλίων στο τέλος του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Κ20 βρίσκει τον σερραϊκό στίβο με 7 μετάλλια (2 χρυσά 4χ100 νεανίδων και εφήβων, 2 ασημένια Αλεξόπουλος, Βουλκος, και 3 χάλκινα Ζιώγας, Σαγιάκου, ΓΣ Σέρρες’93 4χ400) και τον ΓΣ Σέρρες 93’ στην 5η θέση της κατάταξης σε Νεάνιδες και Εφήβους στην Ελλάδα.