Πανάξιος δευτεραθλητής ο Γ.Σ Σερρών και περιμένει…

Πανάξιος δευτεραθλητής ο Γ.Σ Σερρών και περιμένει...

Γ.Σ Σέρρες  81-65  Αστέρας Καβάλας

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Γυμναστικός Σύλλογος Σερρών, ο οποίος επικράτησε και του Αστέρα με 81-65 και κατέκτησε πανάξια την 2η θέση στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Μια θέση, που υπό προϋποθέσεις μπορεί να δώσει και αυτή εισιτήριο ανόδου (ανακατατάξεις στις μεγαλύτερες κατηγορίες).

Η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου για άλλο ένα παιχνίδι έδειξε τα βασικά της χαρακτηριστικά, που την οδήγησαν σε αυτή την εκπληκτική χρονιά. Μαχητικότητα, καλό κλίμα και άμυνα έδωσαν άλλη μια νίκη στους «ταύρους». Μια ομάδα που απέδειξε σε όλους την αξία της, καθώς αξίζει να σημειωθεί ότι οι πράσινοι είναι η μοναδική ομάδα που κέρδισε τον πρωταθλητή Πανσερραϊκό και μάλιστα δυο φορές (κανοική περίοδος & playoffs).

Αναφορικά με το παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του μίνι πρωταθλήματος, οι Καβαλιώτες ξεκίνησαν με περίσσιο πάθος και μεγάλη ευστοχία εντός πεδιάς. Οι «πράσινοι» φάνηκαν κουρασμένοι και αδιάφοροι στην εναρκτήρια περίοδο και κάπως έτσι ο Αστέρας προηγήθηκε με 16-24. Το 20-31 στο 13’ ανάγκασε τον coach του Γυμναστικού να καλέσει τάιμ άουτ. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο και με όπλο τους τις δεύτερες και τρίτες επιθέσεις και τα καλάθια των Ντίκογλου,Ιωαννίδη κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 39-41 με τους «πράσινους» να έχουν τρέξει ένα επιμέρους 19-10.

Φορτσάτος από το δεύτερο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός ξεκίνησε εξαιρετικά και με τον Ασημάκη και τον Καρακώστα να σκοράρουν , προηγήθηκε με 50-45. Το +5 παρέμεινε μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου (56-51). Οι γηπεδούχοι φάνηκε να ξεφεύγουν, αλλά ο Αστέρας με τον Σαμαρά να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75  μείωσαν σε 66-60 3’30 πριν το τέλος. Ένα τρίποντο του Ιακωβίδη και μια ανάλογη συνέχεια έδωσαν τέλος στην αναμέτρηση με την διαφορά να ξεπερνάει και τους 15 πόντους στο φινάλε.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο Γ.Σ Σερρών έπαιξε όπως μας έχει συνηθίσει και έφτασε εύκολα στην νίκη. Ασημάκης, Ιωαννίδης και Ντίκογλου ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους. Καλό παιχνίδι από Σαμαρά,Μπόζη και Παπαζώτο για τους φιλοξενούμενους, που τερμάτισαν στην 3η θέση. Χωρίς τον Αθανασιάδη αγωνίστηκε μετά το 23’ ο Αστέρας που αποχώρησε τραυματίας.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Ζαχαριάδης

Τα δεκάλεπτα: 16-24,39-41,56-51,81-65.

Γ.Σ Σέρρες (Μπουτάκογλου): Ιακωβίδης 7(2),Λαδιάς,Ντινούδης 2,Ασημάκης 18(1),Χατζής 6, Σκαλιστής 7(1),Γιαβρόπουλος 6,Καρακώστας 9(3),Ντίκογλου 8,Ιωαννίδης 13,Γκολογκίνας 5.

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 12(1),Σαμαράς 10(3),Μπόζης 13(1),Σουλίδης 6(2),Θανάση,Αθανασιάδης 9(1),Ιωαννίδης 4,Χαριζάνης 11(1),Σιδεράς,Γεωργιάδης.