Πέρασε και από την Καβάλα και συνεχίζει στο Κύπελλο η U20 των Ικάρων !

Α.Ο ΚΑΒΑΛΑΣ  65-71  ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ

Μετά την πρόκριση επί του Παγγαίου, η νεανική ομάδα των Ικάρων με μπροστάρη τον Μπίλιο “απέδρασε” και από τα Ποταμούδια επικρατώντας του αξιόμαχου Α.Ο.Κ  με 65-71 σε ένα πραγματικό ντέρμπι, που κρίθηκε στο τελευταίο τρίλεπτο. Πλέον, οι Ίκαροι U20 θα υποδεχθούν το Ρούπελ στην επόμενη φάση, η οποία ωστόσο αργεί ακόμη.

Με τις δυο ομάδες να ξεκινούν με τον ίδιο τρόπο στην αρχή, καμία δεν ξέφυγε της άλλης με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 13-16. Στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν το γήπεδο και προηγήθηκαν με 10 πόντους (15-25) αναγκάζοντας τον κόουτς Καλφόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι “αφυπνίστηκαν”, οι Ίκαροι “κόλλησαν” στην ζώνη και το ημίχρονο βρήκε τους “κυανοκίτρινους” στο +4 (29-33).

Η 3η περίοδος συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τους Ικάρους, όμως να κρατούν το προβάδισμα (41-44 στο 30′). Με τον Γκούτζια να βοηθάει αμυντικά και επιθετικά οι Ίκαροι εξασφάλισαν ένα μαξιλαράκι ασφαλείας, αλλά οι Καβαλιώτες έφεραν τούμπα το παιχνίδι και με γκολ φάουλ πέρασαν μπροστά με 58-57. Δυο βολές του Μπίλιου και τρεις καλές άμυνες με τους Αγγειοπλάστη και Χατζόπουλο να τελειώνουν τις φάσεις ήρθε το 60-67 στο 39′. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ανατροπή (64-68), αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπίλιος (29π.), ενώ πολύ καλή δουλειά έκανε ο Γκούτζιας (14π.) με τον Χατζόπουλο να είναι καθοριστικός στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 13-16,29-33,41-44,65-71.

Ίκαροι U20 (Ρούλης-Δαλαγκόζης): Κουδέρης,Δημάδης 2,Θεοφανίδης 2,Μπίλιος 29(4),Παπαευστρατίου, Παντολέων 5(1),Γκούτζιας 14,Χατζόπουλος 9,Αγγειοπλάστης 8,Καμπούρης,Σταμπουλής 2.