Πάτησε “γκάζι” στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός και κέρδισε τον ΚΑΟΔ !

Πάτησε "γκάζι" στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός και κέρδισε τον ΚΑΟΔ !

Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ  82-62  ΚΑΟΔ

Αν και όλα έδειχναν ότι ο Γυμναστικός θα είχε ένα εύκολο απόγευμα το Σάββατο,κάτι τέτοιο δεν αποδείχθηκε τελικά,καθώς οι φιλοξενούμενοι για 30′ ήταν κάτι περισσότερο από ανταγωνιστικοί. Η ομάδα του Γρηγοριάδη κατέβηκε στις Σέρρες με 5(!) άνδρες και 4 παίδες και έβαλε πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους, που “κόλλησαν” στην ζώνη των Δραμινών. Στην τελευταία περίοδο,όμως οι παίχτες του Μπουτάκογλου έπαιξαν ωραίο μπάσκετ,σκόραραν 33 πόντους και εκμεταλλευόμενοι την μεγάλη κούραση των παιχτών του ΚΑΟΔ,έφτασαν σε μια άλλη μια νίκη.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι “ταύροι” μπήκαν εξαιρετικά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 13-3 και 18-6 για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στο 20-9. Στην 2η περίοδο,οι φιλοξενούμενοι με πρωτεργάτες τους Μανιώτη και Καρατσομπάνη μείωσαν σε 27-26 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 37-33.

Στην 3η περίοδο, δεν άλλαξε κάτι και οι “πράσινοι” συνέχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα στην επίθεση. Ο ΚΑΟΔ παίζοντας με πάθος,μείωσε ακόμη περισσότερο και έδειξε πως σε ότι κατάσταση και να είναι,δεν παύει να αποτελεί επικίνδυνο αντίπαλο. Αποτέλεσμα περιόδου: 49-48. Ωστόσο,στην τελευταία περίοδο οι παίχτες του Μπουτάκογλου ήταν εξαιρετικοί μπροστά και αφού εκμεταλλεύτηκαν κάθε λάθος των φιλοξενούμενων έφτασαν σε μια διαφορά, που ήταν αρκετή για να έρθει η 17η νίκη σε 18 αγώνες. Εξαιρετικοί οι Ασημάκης και Χατζής,που φόρτωσαν με 52 πόντους τα αντίπαλα καλάθια. Μανιώτης,Καρατσομπάνης και Τοσουνίδης έκαναν ό,τι μπορούσαν για να πάρει η ομάδα τους την νίκη,αλλά έμειναν από δυνάμεις στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 20-9,37-33,49-48,82-62.

Γ.Σ Σέρρες(Μπουτάκογλου): Ιακωβίδης 2,Λαδιάς 4,Σκαλιστής 7(2),Χατζής 24(5),Ασημάκης 28(3),Καρακώστας 6(1), Γιαβρόπουλος 5(1),Ιωαννίδης 6.

ΚΑΟΔ(Γρηγοριάδης): Μανιώτης 18(2),Καρατσομπάνης 19(3),Μελιάδης 6(1),Τοσουνίδης 13(1),Σαββόγλου 6.