Ο Πανσερραϊκός με εμφανίσεις κυπέλλου…θα πάει μακριά στο πρωτάθλημα!

Ο Πανσερραϊκός με εμφανίσεις κυπέλλου...θα πάει μακριά στο πρωτάθλημα!

Μπορεί ο Πανσερραϊκός να έχασε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας απο τον Βόλο, αλλά η δυναμική και η ποιότητα που έβγαλε στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών, έδειξε για ακόμη μια φορά, οτι η Σερραϊκή ομάδα, μπορεί να κάνει μια αξιοπρόσεκτη πορεία στην φετινή Superleague 2 που ξεκινά την Κυριακή, κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου.Όσοι αγωνίστηκαν, μετά το σοκ του σοβαρού τραυματισμού(ρήξη χιαστών) του Κολομβιανού Ριβάλντο Κορρέα, ανταποκρίθηκαν άριστα στις απαιτήσεις ενός δύσκολου αγώνα, με διακύβευμα μια πρόκριση σε αγώνα νοκ άουτ και μάλιστα κόντρα στην καλύτερη αυτή την στιγμή επαρχιακή ομάδα της χώρας, που είναι τρίτη στην Superleague.

Δυο προκρίσεις και ένας αποκλεισμός, η φετινή πορεία του Πανσερραϊκού στο κύπελλο Ελλάδας, που σταματά στην 5η φάση, όπως και το 2019, πάλι απο τον Βόλο αλλά με ψηλά το κεφάλι. Το πρωτάθλημα επιτέλους ξεκινά την Κυριακή 31/10 με τα «λιοντάρια» να ανυπομονούν, προκειμένου να πάρουν την ρεβάνς απο τον Ολυμπιακό Βόλου, που πέρυσι κατέκτησε το πρώτο του διπλό στις Σέρρες.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Βόλο, όταν στο 6ο λεπτό οι παίκτες του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ στις Σέρρες. Συγκεκριμένα, ο Μπαρτόλο εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην «καρδιά» της άμυνας του Πανσερραϊκού και με διπλή προσπάθεια νίκησε τον εξουδετερωμένο Καβουσάκη για το 0-1!

Οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν «πάγωσαν» από το γρήγορο προβάδισμα του Βόλου, αλλά αντιθέτως κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο φτάνοντας γρήγορα στην ισοφάριση. Στο 14ο λεπτό ήρθε η απάντηση του Πανσερραϊκού με πανέμορφη κεφαλιά του Μαρκιόνι στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από «γλυκιά» και καλοζυγισμένη σέντρα του Ανάκογλου!

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό με τις δύο ομάδες να δείχνουν απειλητικές με όρεξη να παίξουν στρωτό και ωραίο ποδόσφαιρο. Στο 26′ ο Βόλος «άγγιξε» το 2-1, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε ο Ρομέρο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Ο Πανσερραϊκός είχε και αυτός μια μεγάλη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο με την κεφαλιά του Φάμπρι, να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ ο Κότνικ.

Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς αμφότερες οι ομάδες, έψαχναν με αξιώσεις το τέρμα που θα τις έβαζε σε θέση οδηγού. Στο 57′ όμως, ο Πανσερραϊκός με τον Δημητρίου σημείωσε… ένα απίστευτο αυτογκόλ, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους Βολιώτες.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο πιέζοντας για την ισοφάριση έχοντας δύο καλές στιγμές με τους Ανάκογλου και Κανίς, που επιχείρησαν όμορφα ψαλιδάκια. Στο 77′ μάλιστα βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα για το 2-2 με τέρμα του Κότσι, το οποίος ακυρώθηκε κακώς για οφσάιντ, αφού η φάση είναι αρκετά οριακή με τους δυο παίκτες να βρίσκονται στην ευθεία.

Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει ο Πανσερραϊκός το έκανε ο Βόλος δευτερόλεπτα αργότερα, με τον Ροσέρο να διαμορφώνει το τελικό σκορ με ωραίο τελείωμα από πλάγια θέση, «κλειδώνοντας» έτσι την πρόκριση για την ομάδα του.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ζ. Σαραγόσα): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης, Δημητρίου (81′ Χαϊντάρα), Πίντο, Κρητικός, Μαρκιόνι (77′ Τσιμίκας), Ανάκογλου, Κανίς, Κόντσι (77′ Σοφιανός), Θεοδωρίδης (65′ Μέσι).

ΒΟΛΟΣ (Κ. Μπράτσος): Κότνικ, Ρινέρ, Ρομέρο, Γκιουλέν, Φεράρι, Σοάρες (75′ Βοϊτκόφσκι), Κούζντρα (46′ Φαν Βέερτ), Φερνάντες, Νίνης, Μπαρτόλο (87′ Μεταξάς), Ροσέρο (87′ Τερεζίου).