Ο Πανσερραϊκός έφυγε ξανά με σκυμμένο κεφάλι…σε παιχνίδι που ήταν καλός!

Ο Πανσερραϊκός έφυγε ξανά με σκυμμένο κεφάλι...σε παιχνίδι που ήταν καλός!

Ο Πανσερραϊκός πρέπει επιτέλους να σταματήσει να αδικεί τον εαυτό του!

Εφόσον χάνεις με ένα πέναλτι-φάντασμα και απο την γκάφα-καριέρας, του τερματοφύλακα σου, ο,τι όμορφο και να έχεις χτίσει, πάει…στράφι! Απο το παιχνίδι του Ολυμπιακού Β’ με τον Πανσερραϊκό, οι δυο στιγμές, που περιγράφουν συνοπτικά το ματς, περιγράφουν και την μέχρι τώρα πορεία των «λιονταριών» στο πρωτάθλημα.

Ένα παιγμένο έργο, που δεν αρέσει σε κανέναν.

Σεκάνς, απο μια ακολουθία συγκεκριμένων σκηνών, που χαρακτηρίζονται απο εντάσεις, και καταλήγουν στο δράμα. Ποδοσφαιρικές γκάφες και όχι λάθη, που χαρίζουν ψυχολογία και βαθμούς σε αντιπάλους, που δεν το αξίζουν με το παιχνίδι τους ή εχθρικές διαιτησίες, που εκνευρίζουν ή αδικούν σκανδαλωδώς…τον Πανσερραϊκό.

Τα σκυμμένα κεφάλια της αποστολής του Πανσερραϊκού στο Φαληρικό στάδιο, τα είδαμε και με τον Ολυμπιακό Βόλου και με τα Τρίκαλα και με τον ΠΑΟΚ Β΄και με την ΑΕΛ και με τον Βόλο στο κύπελλο .  Η απώλεια σημαντικών βαθμών, σε μια απαιτητική κατηγορία αλλά και ο ντροπιαστικός -συχνά- τρόπος, που συμβαίνει αυτό…δεν αρμόζει στο ποδόσφαιρο που παίζει ο Πανσερραϊκός μέχρι στιγμής, ούτε στην προσπάθεια, που έκανε ο σύλλογος το καλοκαίρι.

Οι ποδοσφαιριστές του Σαραγόσα, δεν έχουν πάρει, ότι τους αναλογεί στο χορτάρι

Οι «κόκκινοι» έχουν 6 βαθμούς, ενώ θα έπρεπε να έχουν σίγουρα άλλους 5. Τα εντός έδρας παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι στιγμής ο Πανσερραϊκός και δεν κέρδισε, είναι με ανταγωνιστικές ομάδες. Στα εκτός έδρας ματς, η Σερραϊκή ομάδα, αγωνίστηκε με τους δυο «μεγάλους» και μια διεκδικήτρια τίτλου, σε παιχνίδια που κρίνονται στις λεπτομέρειες.

Βάση εικόνας, οι ποδοσφαιριστές του Σαραγόσα, ήταν καλύτεροι απο τους αντίστοιχους του Ολυμπιακού Βόλου και των Τρικάλων και τουλάχιστον ισοδύναμοι με αυτούς του ΠΑΟΚ Β’, του Ολυμπιακού Β’ και της ΑΕΛ. Παρουσίασαν όμως, ανεπαρκείς επιλογές… σε κρίσιμα σημεία των αγώνων, που έδωσαν βαθμούς στους αντιπάλους, υποβαθμίζοντας την δική τους αξία.

Ένα πούλημα της μπάλας, ένα «λάθος» πέναλτι και ένα μοιραίο…τσαφ!

Λάθος τάκλιν του Γιανναράκη με τον Βόλο στο κύπελλο και λάθος εκτίμηση της φάσης απο τον Καβουσάκη… 0-1 ο Ν.Π.Σ. Λάθος γύρισμα του Δημητρίου και πάλι λάθος εκτίμηση της φάσης απο τον Καβουσάκη… 1-2 ο Ν.Π.Σ. Η ψυχολογία στο ναδιρ και το ματς φυσικά δεν γύρισε ποτέ, ενώ είχε συμβεί ήδη μια φορά.

Λάθος διώξιμο απο τον Πίντο, τετ-α-τετ και ισοφάριση, σε 1-1 για τον Ολυμπιακό Βόλου στην πρώτη φάση των Θεσσαλών στο ματς. Δεύτερη αδράνεια της άμυνας συνολικά, μέσα σε λίγα λεπτά και 1-2, με τους Βολιώτες να μην περνάνε την σέντρα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Αδυναμία τριών παικτών να διώξουν με κεφαλιά εντός περιοχής και αδράνεια στο σουτ του παίχτη των Τρικάλων και 0-1, στην μια απο τις δυο φάσεις του ΑΟΤ σε όλο το 90λεπτο.

Λάθος εκτίμηση -χωρίς έξοδο- απο τον Καβουσάκη και έλλειψη συγκέντρωσης απο τον Πίντο, σε κόρνερ στο ματς με τον ΠΑΟΚ Β’, και ο Ίγκασον, στην μοναδική ουσιαστική φάση των «ασπρόμαυρων», σκόραρε μετά απο 8 μήνες ισοφαρίζοντας σε 1-1. Οι παίκτες του Γκαρσία, είχαν την κατοχή και την διαιτητική εύνοια σε όλες τις μονομαχίες, ενώ ο Πανσερραϊκός έμεινε με τις κλασσικές ευκαιρίες, χωρίς όμως δεύτερο γκολ και ένα καθαρό χέρι-πέναλτι που αγνόησε ο Τσέτσιλας.

Ανόητο λάθος του Καραμπέρη στο 44′, με φάουλ-πέναλτι για την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ και 1-0, σε ενα ματς που οι φανέλες των γηπεδούχων πήραν τη νίκη, κόντρα στον Πανσερραϊκό, που έπαιξε κανονικό ποδόσφαιρο αλλά υπερεκτίμησε τον μέτριο αντίπαλο.

Πέναλτι-φάντασμα του Κουκουράκη στον Ολυμπιακό Β΄και ο Κωστή ανοίγει το σκορ, 1-0, σε ένα ισορροπημένο ματς, χωρίς φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Γκάφα ολκής απο τον Καβουσάκη στο 52′ και ο Βοΐλης δίνει απο το πουθενά και κόντρα στην ροή του αγώνα, εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με 2-1. Ο Πανσερραϊκός συνέχισε χωρίς ψυχολογία την αντεπίθεση του, χωρίς αποτέλεσμα αλλά και χωρίς να δεχτεί άλλη μεγάλη φάση απο τους «ερυθρόλευκους».