Ο Ορφέας μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την Α.Ε.Σ !

ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ  68-61  Α.Ε.Σ

Στο τελευταίο τους παιχνίδι για το 2019, Ορφέας και Α.Ε.Σ έδωσαν μια μεγάλη μάχη, που κρίθηκε στην τέταρτη περίοδο και στις λεπτομέρειες. Οι Σκοπινοί ήταν τελικά αυτοί που χαμογέλασαν και θα πάνε με νίκη στις διακοπές των Χριστουγέννων εν αντιθέσει με τους “γαλάζιους”, που αν και έφτασαν κοντά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις και μεγάλο πάθος για την νίκη και από τις δυο ομάδες, οι παίχτες του Σταύρου Ιωσηφίδη έδειξαν περισσότερο συγκεντρωμένοι και εύστοχοι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με το ισχνό 29-32. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προσπεράσουν στο φινάλε της 3ης περιόδου και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 48-47 με το τελευταίο δεκάλεπτο να τα κρίνει όλα. Εκεί, οι παίχτες του Χρήστου Γκαβανόζη έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι και με καλά ποσοστά έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα, που τους φέρνει στην 4η θέση με 8 νίκες και 4 ήττες στο τέλος του πρώτου γύρου. Από την άλλη, η Α.Ε.Σ έπεσε στο 4-8 παρουσιάζοντας ωστόσο καλύτερη εικόνα με το πέρασμα των αναμετρήσεων.

Τα δεκάλεπτα: 14-19,29-32,48-47,68-61.

Ορφέας Ν.Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας,Καραμπατζάκης 8(2),Παπαστεργίου 8(1),Δροσινός 4,Επαμεινώνδας 5, Δάγκουλας 2,Θεοδωρόπουλος 7(1),Λουλούδης 17(3),Καλαντίδης 6,Γιοβάνης 6,Κοτόπουλος 5,Κούρος.

Α.Ε.Σ (Ιωσηφίδης): Γιαννούλης 4,Δούκας Β. 15(1),Ποργιόπουλος,Καντάς,Νικολαϊδης 12,Κοβανίδης 2,Δούκας 13, Γούνας 2,Ζαρίμπας 2.