Ο Ορφέας “λύγισε” την Ηράκλεια στην παράταση στο ματς της αγωνιστικής !

Ο Ορφέας "λύγισε" την Ηράκλεια στην παράταση στο ματς της αγωνιστικής !

ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ  77-73  ΗΡΑΚΛΕΙΑ  (67-67 κ.α)

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι από πλευράς σασπένς, εναλλαγών στο σκορ και εναλλαγών συναισθημάτων ο Ορφέας ήταν τελικά ο μεγάλος νικητής του Σερραϊκού ντέρμπι με την αναμέτρηση να κρίνεται τελικά στο έξτρα πεντάλεπτο, αφού η Ηράκλεια ευστόχησε σε δίποντο 5” πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 21-12 στο δεκάλεπτο, με το δεύτερο δεκάλεπτο να κυλάει με τον ακριβώς αντίθετο τρόπο. Οι παίχτες του Νίκου Μάντζιου παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση όχι μόνο κατάφεραν να μειώσουν, αλλά πέρασαν και μπροστά με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 33-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι συνεχείς. Οι “ασπρόμαυροι” είχαν το πάνω χέρι στο 30′ (55-53) με όλα τα μηνύματα να προμηνύουν εξαιρετικό φινάλε. Αυτό και έγινε. Η Ηράκλεια κατάφερε τελικά με καλάθι 5” πριν το τέλος να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, εκεί όπου οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 4-2. Από την άλλη, η Ηράκλεια έπεσε στο 2-3.

Τα δεκάλεπτα: 21-12,33-36,55-53,67-67,77-73.

Ορφέας Ν.Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας 2,Καραμπατζάκης 3(1),Παπαστεργίου 10(1),Δροσινός 7,Δάγκουλας 2, Λουλούδης 22(1),Θεοδωρόπουλος 12(1),Θεοφανίδης 1,Καλαντίδης 9,Γιοβάνης 7,Κοτόπουλος 2,Χαβαλές.

Ηράκλεια (Μάντζιος): Μπαμπαχμίδης 1,Καϊμακάμης,Αποστολάκης 6(1),Μέσσας 2,Παναγιωτίδης 9(1), Ράμναλης 12, Κουντουράς 4,Ατλάσης,Νιφορίδης 15,Κούτλης 12(2),Βεζύρης 6,Τοπολίγκας 5.