Οταν τα «λιοντάρια» του Πανσερραϊκού έφτασαν μια ανάσα από τον τελικό κυπέλλου Ελλάδος το 2009

Η ραγδαία εξάπλωση της πανδημίας του κορωνοϊού σε ολόκληρο τον πλανήτη, έχει βάλει… στοπ σε όλες τις καθημερινές, εβδομαδιαίες και μηνιαίες συνήθειες των ανθρώπων, με τον αθλητισμό να είναι μια από αυτές. Το Serressport… θυμάται την πορεία του Πανσερραϊκού στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος την περίοδο 2008-09, τότε που τα «Λιοντάρια» των Σερρών, έφτασαν μια… ανάσα από τον τελικό, καθώς αποκλείστηκαν στα ημιτελικά από την ΑΕΚ.

Ο θεσμός του κυπέλλου, ανεξαρτήτως χώρας, «έκρυβε» πάντα μια δόση έκπληξης από τις μικρές ομάδες. Η χώρα μας δεν θα μπορούσε φυσικά να αποτελέσει εξαίρεση, καθώς έχουμε δει πολλάκις στο παρελθόν, οι «μικρές» ομάδες να κάνουν την δική τους «επανάσταση» κόντρα στις «μεγάλες».

Η ιστορία της Παλαιάς Διαθήκης με τον Δαβίδ και τον Γολιάθ, θα ταίριαζε… γάντι στην ομάδα του Πανσερραϊκού την περίοδο 2008-09. Η ομάδα των Σερρών, με προπονητή τότε τον Ούγκο Μπρος, έφτασε πολύ κοντά, στο να γράψει μια «χρυσή» επιτυχία στο ενεργητικό της, καθώς έφτασε στα ημιτελικά της διοργάνωσης, ενώ είχε αποκλείσει από την συνέχεια του θεσμού κατά σειρά, Λαμία, Λάρισα και Παναθηναϊκό!

Εκείνη η χρονιά δεν εξελίχθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τον Πανσερραϊκό, καθώς τερμάτισαν στην 15η θέση που τους οδηγούσε στην Football League, ωστόσο οι εμφανίσεις και οι προκρίσεις της ομάδας στο Κύπελλο, έφεραν ένα πιο… γλυκό φινάλε!

Πρώτος σταθμός… Λαμία!

Η ομάδα των Σερρών συμμετείχε στην διοργάνωση από τον Γ΄γύρο όπου και κληρώθηκε με την Λαμία, που εκείνη την σεζόν αγωνιζόταν στην Football League. Τα «Λιοντάρια», επιβεβαίωσαν τον όρο του φαβορί, επικρατώντας με 2-1 εκτός έδρας. Ο Βαλεντίν Μπαντέα ήταν αυτό που «άνοιξε» το σκορ για τους «κόκκινους» στο 58ο λεπτό, για να ισοφαρίσει η Λαμία στο 77ο λεπτό. Ο Γιώργος Γεωργιάδης έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Πανσερραϊκό στο 88ο λεπτό, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με την ομάδα των Σερρών να παίρνει την πρόκριση!

Η ενδεκάδα του Πανσερραϊκού σε εκείνο το παιχνίδι: Κηπουρός, Καλλιμάνης, Πιπίνης, Μιλένκοβιτς, Βοσκόπουλος, Διγκόζης (78΄Κωνσταντινίδης), Μανουσαρίδης, Ζουντί, Μπαϊκαρά, Μπαντέα (72’ Γκούρτσας), Χέρεθ (45’ Γεωργιάδης)

Επόμενη στάση… Λάρισα!

Η κλήρωση έφερε στον δρόμο του Πανσερραϊκού την Λάρισα που εκείνη την περίοδο τερμάτισε 5η στον βαθμολογικό πίνακα, συμμετέχοντας στα play offs και παίρνοντας ένα εισιτήριο για την Ευρώπη! Από φαβορί που ήταν κόντρα στην Λαμία ο Πανσερραϊκός, πέρασε σε θέση αουτσάιντερ. Τα παιχνίδια στην Γ’ και Δ΄ φάση ήταν μονά! Το παιχνίδι με την Λάρισα πραγματοποιήθηκε στις Σέρρες, με τους «κόκκινους» να παίρνουν την νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση, στο 79ο λεπτό, με γκολ του Δημήτρη Γκούρτσα.

Η πρόκριση κόντρα στον Παναθηναϊκό του Ζιλμπέρτο Σίλβα, Δημήτρη Σαλπιγγίδη και Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο

Στα προημιτελικά πλέον του θεσμού και οι ομάδες που συνέχισαν στο Κύπελλο ήταν ο Πανσερραϊκός, ο Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός, ο ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ, ο Πανιώνιος, ο Αστέρας Τρίπολης και η Ξάνθη. Η κλήρωσε δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή για τα «Λιοντάρια», καθώς έφερε στον δρόμο τους τον Παναθηναϊκό που είχε στο ρόστερ του, τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή με την Βραζιλία το 2002, Ζιλμπέρτο Σίλβα αλλά και πολλούς άλλους ποδοσφαιριστές με μεγάλη καριέρα, όπως Λουκάς Βύντρα, Γιάννης Γκούμας, Σίλβα Κλέιτον, Δημήτρης Σαλπιγγίδης και Λάζαρος Χριστουδουλόπουλος.

Οι πιθανότητες δεν ήταν με το μέρος του Πανσερραϊκού που παράλληλα πάλευε και για την παραμονή του στην Super League. Οι αγώνες σε αυτήν την φάση ήταν διπλοί. Το πρώτο ματς διεξήχθει στις Σέρρες με το τελικό 0-0 να καθιστά πλέον τον Παναθηναϊκό, απόλυτο φαβορί.

Τα «Λιοντάρια» κυνήγησαν τις όποιες ελπίδες είχαν για την πρόκριση, κόντρα στον Παναθηναϊκό και μάλιστα εκτός έδρας. Στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντενίζ Μπαϊκαρά δίνει το προβάδισμα στον Πανσερραϊκό, «παγώνοντας» το ΟΑΚΑ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ούγκο Μπρος, έψαξαν το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε σαφές προβάδισμα και το βρήκαν στο 55ο λεπτό με τον Νάστια Τσεχ να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι, που είχε κερδίσει νωρίτερα ο Χρήστος Πιπίνης από ανατροπή του Λουκά Βύντρα. Στο 71ο λεπτό και με μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Τσεχ και πάλι, βάζει το… κερασάκι στη νίκη της ομάδας των Σερρών. Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει στο 74ο και στο 92ο λεπτό, με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο. Ο Πανσερραϊκός ήταν στα ημιτελικά και μια… ανάσα από τον τελικό!

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων στο δεύτερο παιχνίδι:

Παναθηναϊκός (Χεν Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα(59′ Μουν), Βαβζίνιακ, Γκούμας, Γκάμπριελ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σιμάο(40′ Ρουκάβινα), Κλέιτον, Σπυρόπουλος, Πετρόπουλος(65′ Σαλπιγγίδης), Χριστοδουλόπουλος

Πανσερραϊκός (Ούγκο Μπρος): Ιλιτς, Καλλιμάνης, Βοσκόπουλος, Πιπίνης, Ζουντί  (67′ Γεωργιάδης), Μπαϊκαρά(86′ Σιάκκας), Διγκόζης, Παπάζογλου,  Μούταφτσιτς, Κωνσταντινίδης, Τσεχ(74′ Μπράιτ)

Το «ταξίδι» σταμάτησε στην ΑΕΚ

Οι ομάδες που πέρασαν στα ημιτελικά, ήταν Πανσερραϊκός, ΑΕΚ, Ολυμπιακός και Αστέρας Τρίπολης, με την κληρωτίδα να φέρνει αντιμέτωπο τα «Λιοντάρια» με την ΑΕΚ και το πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.

Εξαρχής, το έργο του Πανσερραϊκού ήταν δύσκολο και καλούταν να κάνει ακόμα μια υπέρβαση. Κάτι που επιβεβαιώθηκε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, παρά την γρήγορη ισοφάριση. Συγκεκριμένα, στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ραφίκ Τζιμπούρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Οι παίκτες του Ούγκο Μπρος έβγαλαν αντίδραση και στο 24ο λεπτό, ο Μάρκο Αουρέλιο με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σάχα. Ο αμυντικός της ΑΕΚ, Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, στο 38ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα, ο Ραφίκ Τζιμπούρ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων, κάνοντας το 3-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στον επαναληπτικό αγώνα, ο Πανσερραϊκός χρειαζόταν να πετύχει 2 γκολ και να μην δεχτεί κανένα ή να έπαιρνε την νίκη με διαφορά δύο γκολ. Το τελικό 0-0 δεν έδωσε την νίκη στην ομάδα των Σερρών, ωστόσο έδειξε πως αυτή η ομάδα είχε χαρακτήρα και πάλευε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, ανεξαρτήτως διοργάνωσης και αντίπαλου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ:

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκος, Χουανφράν, Γεωργέας, Ενσαλίβα, Καφές, Ταχτσίδης (68′ Πελετιέρι), Σκόκο (76′ Εντίνιο), Μπλάνκο (89′ Πλιάτσικας), Τζιμπούρ

Πανσερραϊκός (Ούγκο Μπρος): Κηπουρός, Βοσκόπουλος, Παπάζογλου, Αουρέλιο (46′ Πιπίνης), Καλλιμάνης, Μιλένκοβιτς, Αμπουμπακαρί, Ανάκογλου, Μπαϊκαρά (73′ Κωνσταντινίδης), Μπούλε (74′ Μπουλέ), Μπαγκουρά

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων στην ρεβάνς:

Πανσερραϊκός (Ούγκο Μπρος): Κηπουρός, Βοσκόπουλος, Παπάζογλου, Πιπίνης, Γαλανόπουλος, Μιλένκοβιτς, Αμπουμπακάρι, Γεωργιάδης (63 Τάντιτς), Διγκόζης (70 Κωνσταντινίδης), Μπαϊκαρά, Μπράιτ (63 Γκούρτσας)

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αλεξόπουλος, Μαϊστόροβιτς, Γεωργέας, Χουανφράν, Ενσαλίβα, Πελετιέρι, Ταχτσίδης (58 Μαντούκα) , Σκόκο (90 Ντιούφ), Τζιμπούρ (80 Καφές), Μπλάνκο

Δείτε τα δύο παιχνίδια:

Ο Πανσερραϊκός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο, κάνοντας μια αξιοπρεπέστατη πορεία για επαρχιακή ομάδα, ενώ παράλληλα έδινε τις «μάχες» του κάθε Κυριακή για την… επιβίωση του στο πρωτάθλημα της Super League. Μπορεί να μην γεύτηκε το νέκταρ της επιτυχίας, ωστόσο κάτι η μοίρα «χρωστάει» κάτι σε αυτό το έμβλημα, σε αυτήν την ομάδα και στον κόσμο της!