Οι “ταύροι” στον ημιτελικό του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ !

Οι "ταύροι" στον ημιτελικό του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ U20  70-85  Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ

Την μεγάλη πρόκριση στον ημιτελικό του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ πανηγύρισε η ανδρική ομάδα του Γυμναστικού, η οποία επιβλήθηκε της νεανικής ομάδας του Πανσερραϊκού με 70-85 σε ένα παιχνίδι, που διεξήχθη στο κλειστό της Κοιλάδας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έφτασαν δίκαια στην νίκη-πρόκριση.

Με μπροστάρη τον Ασημάκη (24π.) και τους Χατζηστεφάνου,Χατζή και Λαγό να ακολουθούν, ο Γ.Σ Σερρών βρήκε τις απαντήσεις στο καλύτερο ξεκίνημα των “λιονταριών”, που προηγήθηκαν με 22-16 στο δεκάλεπτο. Οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και έκλεισαν το ημίχρονο στο +6 (35-41).

Οι “ταύροι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και εξασφαλίζοντας μια σημαντική διαφορά ασφαλείας άνω των 10 πόντων δεν απειλήθηκαν στην τέταρτη περίοδο φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνος. Την U20 των Ικάρων θα αντιμετωπίσουν οι “πράσινοι” στην ημιτελική φάση (δεν έχει οριστεί ακόμη). Κορυφαίος από τους ηττημένους ο Σταματόπουλος (18π.).

Τα δεκάλεπτα: 22-16,35-41,55-67,70-85.

Πανσερραϊκός U20 (Θεοδωρίδης): Κάτος 13(3),Βασιλείου,Γεωργιανός Ν. 7(1),Γρηγοριάδης,Λάτσιος,Δημητρακάς 13, Δατσιάδης 13,Ντίνος 6,Σταματόπουλος 18.

Γ.Σ Σέρρες (Μπουτάκογλου): Λαγός 12(2),Λαδιάς 2,Ντίκογλου 4,Χατζής 14(1),Ντινούδης 3(1),Γκολογκίνας, Χατζηστεφάνου 15(1),Ασημάκης 24,Καρακώστας 3,Γιαβρόπουλος 6,Ιωαννίδης 2.