Οι παίκτες των Ικάρων το πήραν πάνω τους και με πάθος επικράτησαν των Φαρσάλων!

Post Game l ΙΚΑΡΟΙ STIHL – ΦΑΡΣΑΛΑ 71-65

Με την φλόγα και το πάθος στα μάτια τους, οι παίκτες των Ικάρων, έπαιξαν για την πάρτη τους και την ιστορία της ομάδας, κόντρα στα Φάρσαλα! Η νίκη ήρθε, ο κόσμος το ευχαριστήθηκε και οι «κυανοκίτρινοι» συνεχίζουν να ελπίζουν. Χωρίς άγχος και καλύτερη διαχείριση στα κρίσιμα σημεία, η  Σερραϊκή ομάδα λογικά θα καταφέρει να σώσει την παρτίδα!

Οι Ίκαροι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με ένα γρήγορο 6-0, αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους τους. Καραμπέκης και Κακιούζης ηγήθηκαν τις επιθετικές προσπάθειες των Ικάρων ενώ στην άμυνα υπήρξε η απαιτούμενη προσέγγιση δίνωντας ώθηση και στην γρήγορη μεταφορά της μπάλας, πιάνοντας αδιάβαστους τους αντίπαλους παίκτες. Βέβαια οι Γκιουλέκας και Αναγνωστόπουλος δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια και κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Αποτέλεσμα δεκαλέπτου 14-13 για τους «κυανοκίτρινους».

Στην δεύτερη περίοδο αμφότερες οι ομάδες ανέβασαν την πίεση στις άμυνες και στις δυό πλευρές του ταμπλό με αποτέλεσμα να πάνε χέρι-χέρι μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου (16-15 & 21-20). Τα Φάρσαλα, με 2 ελεύθερα τρίποντα, έπιασαν κοιμώμενη την άμυνα των Ικάρων και προηγήθηκαν με 26-21 αλλα η Σερραϊκή ομάδα δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου! Με ένα ξέσπασμα απο Κακιούζη, Φώτογλου και Καραμπέκη πραγματοποίησε σερί 9-1 και πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 30-27.

Στην τρίτη περίοδο, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και οι πρώτοι πόντοι σημειώθηκαν με βολές του Γεωργιανού στο 7’:30’’, για το 32-27. Απο εκεί και πέρα είχαμε σκληρή άμυνα απο τους παίκτες του Σίσκου, κλεψίματα και καταιγισμό, τριπόντων απο Φώτογλου, Σιδερίδη, Παντελή και Θολιώτη με την διαφορα να φτάνει στο +8 (43-35). Το επιθετικό κρέσεντο των Ικάρων συνεχίστηκε πίσω απο την γραμμή των 6,75 με τους Σιδερίδη και Κάτο να αυξάνουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων +10 (49-39). Με βολές του Δέσπου μείωσαν οι φιλοξενούμενοι σε 49-42 αλλα ο Θολιώτης φύλαγε ακόμα ένα τρίποντο, λίγα δευτερόλεπτα πριν την κόρνα της γραμματείας. Σκορ δεκαλέπτου 52-42.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι Ίκαροι εύκολα έκαναν το 54-42 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τον Καραμπέκη να αναδεικνύεται σε κορυφαίο της βραδιάς! Βέβαια, αυτό το μεγάλο σκορ δημιούργησε συνθήκες χαλάρωσης στην άμυνα, με αποτέλεσμα τα Φάρσαλα, με δυο γρήγορα τρίποντα να ξαναμπούν στο ματς, μείωνοντας το σκορ σε 55-48. Οι «κυανοκίτρινοι» έλεγχαν όμως τον ρυθμό του ματς και είχαν το απαιτούμενο πάθος για να επιστρέψουν ξάνα. Με δύο μεγάλα καλάθια τριών πόντων απο τους Θολιώτη και Γεωργιανό έφτασαν την διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμο, στο +11 (65-54). Η απάντηση των Φαρσάλων ήταν ενα 5-0 που μάζεψε καπως το σκορ για τους Θεσσαλούς αλλά 2 καλές άμυνες και βολές απο Καραμπέκη και Κουτσοκώστα ξεκόλλησαν τους Σερραίους για να γίνει το 67-60 3’:13’’ πριν την λήξη του αγώνα. Το 71-61…1’:44’’ πριν το τελος έδινε ασφάλεια στους Ικάρους αλλά ο Λεπενιώτης, είχε άλλη γνώμη αφού με 2 κλεψίματα πήγε να σοκάρει τους Σερραίους, μειώνοντας σε 71-65. Ο Φώτογλου έχασε μοναδική ευκαιρία να τελειώσει το ματς στα 20’’ αλλα η αστοχία των Φαρσάλων έδωσε τη νίκη στους Ικάρους με τελικό σκορ το 71-65.