Οδηνηρή ήττα για Νέο Σκοπό – Δηλώσεις Κοκολιού-Μύθου

Οδηνηρή ήττα για Νέο Σκοπό - Δηλώσεις Κοκολιού-Μύθου

Δεν έκανε την καλύτερη δυνατή πρεμιέρα μπροστά στο κοινό του ο Ορφέας Νέου Σκοπού που γνώρισε την πρώτη φετινή του ήττα στο Πρωτάθλημα με σκορ 58-67 από τον Μακεδονικό.

Σχετικά με την εξέλιξη του αγώνα Ο Μακεδονικός έχοντας τον Ντισλή ως αιχμή του δόρατος πήρε κεφάλι στο σκορ χτίζοντας μία μικρή διαφορά αλλά ο Ορφέας με τον Χατζηανδρέου αρχικα και με τρίποντα των Αποστόλου και Ιακωβίδη παρέμεινε κοντά στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 24-27. Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου ο Ορφέας θα φέρει το ματς στα ίσα 33-33, ωστόσο ο Μακεδονικός θα ξεφύγει εκ νέου με το σκορ ημιχρόνου να είναι 36-43.

Οι γηπεδούχοι θα πατήσουν γκάζι στην τρίτη περίοδο και με κορυφαίο τον Αποστόλου ο οποίος θα πετύχει τρία τρίποντα αλλά και τον Ιωσηφίδη που βρίσκεται παντού θα πάρουν το προβάδισμα 53-50 με το οποίο θα λήξει η 3η περίοδος.

Η καλή εικόνα θα συνεχιστεί και στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου με τον Ορφέα να χτίζει διαφορά οκτω πόντων (58-50) ξεσηκώνοντας τον κόσμο στις εξέδρες. Όλα όμως θα αλλάξουν στο δεύτερο μισό της περιόδου όπου οι παίκτες του κ. Κοκολιού θα υποστούν black out γεγονός που θα εκμεταλλευτούν οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιώντας ένα σερί 0-17 το οποίο και έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης γράφοντας το τελικό 58-67. Παρά την ήττα ο κόσμος που γέμισε ασφυχτικά τις εξέδρες χειροκρότησε θερμά την ομάδα για την προσπάθεια με τους παίκτες εμφανώς στεναχωρημένους να ανταποδίδουν.

Διατητές: Ρούκας-Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα: 24-27, 36-43, 53-50, 58-67

Ορφέας Νέου Σκοπού(Φώτης Κοκολιός):Πεχλιβάνης 7(1), Ιακωβίδης7(1), Αποστόλου 12(4), Χατζηκυριακίδης7, Χατζής 5(1), Κουτσιαντζής., Τσανάκας3(1), Καβαργύρης,. Χατζηανδρέου 10, Ιωσηφίδης 7(1), Σύρπας.,Καραμπατζάκης.